Autor: Sarah Srdar 9/26/2013 14:12
Imamo mnoge probleme u našem funkcioniraju, a vrijeme koje dolazi će zaoštriti to stanje. Zato je potrebno raditi. Načelno nas vjerovnici, odnosno financijske institucije trebaju podržati. Moramo konačno početi voditi računa o regulativama Europske unije. Zagrebački holding će doći na udar niza zakona koje je Hrvatski sabor usvojio. Mislimo da će novim ustrojem doći do toga da budemo efikasniji i spremniji za suočavanje s novostima koje budućnost donosi – rekao je direktor Uprave Zagrebačkog holdinga Slobodan Ljubičić na samom početku svog izlaganja o budućnosti ove megatvrtke.
Naime, na klupama gradskih zastupnika za sjednicu našao se Prijedlog zaključka o davanju suglasnosti Holdingu da se neke podružnice izdvoje na način da postanu trgovačka društva s ograničenom odgovornošću.
– Ovo je prvi val izdvajanja podružnica. Manje-više sve podružnice će se u drugom valu će se naći pred vama kao prijedlog da ih pretvorimo u trgovačka društva. Takvo rješenje odnosa će omogućiti i da takva društva na tržištu traže svoje strateške partnere, ovisno o modelima koji će se ponuditi – pojasnio je Ljubičić i još jednom podsjetio na pravila ponašanja u Europskoj uniji.
– U privatizaciju smo trebali krenuti prije 23 godine i to odgađanje će nam se obiti o glavu. Mi se obzirom na pristupanje globalnom tržištu Europske unije moramo se ponašati onako kako smo potpisali da ćemo se ponašati.
Neće se zaboraviti ni aktualna prava radnika, nastojat će se očuvati pa se nitko ne treba bojati, kaže Slobodan Ljubičić.
– Maksimalno ćemo inzistirati na očuvanju postojećih radnih mjesta u podružnicama što znači da prenosimo prava koja su zaposlenici imali do sada i u novonastalu situaciju – dodao je Ljubičić i kazao je kako je sve što se radi u cilju očuvanja radnih mjesta.
– Svako odgađanje će poskupiti probleme, imat ćemo manje učinke, reforme u Zagrebačkom holdingu su nužne – zaključio je.
Mikulić: Ovakav pokušaj izdvajanja rezultirat će nezadovoljnim radnicima i korisnicima
– Zaštita radnika mora biti prioritetni zadatak Uprave Zagrebačkog holdinga. Stav SDP-a je da bez srednjoročnog plana i programa nema stabilizacije financija grada Zagreba – komentirao je Davor Bernardić, potpredsjednik Gradske skupštine.
– Nova društva se, ako smo dobro iščitali, registriraju za svakojake djelatnosti. Osim Vodoopskrbe i odvodnje koja se odvaja temeljem zakona, imate simbolične iznose temeljnog kapitala. Cilj očito nije poboljšanje efikasnosti. Postupak odvajanja se odvija bez ikakvih analitičkih podloga. U materijalima koje je dostavila nova Uprava stoji kako su podružnice GSKG, ViO i Čistoća konstantno poslovale s dobiti. Zar ne bi odgovoran gospodarstvenik onda izdvojio one koje lošije posluju? Nigdje se nije ni analiziralo kakav će biti rezultat izdvajanja na kreditni rejting – smatra Andrija Mikulić.
– Nadam se da se na ovakav način to ipak neće provesti. Rezultat bi bili nezadovoljni djelatnici, a s druge strane nezadovoljni korisnici. Je li ovo pokušaj izdvajanja zbog dugovanja ili priznanje pogreške iz 2006. godine da je ideja osnivanja Holdinga zapravo bila loša – upitao je Mikulić.
– Mislim da ne postoji osoba u Skupštini i gradu koja nije svjesna situacije i koja ne vidi potrebu za restrukturiranjem Holdinga. Smatram da je potrebna dubinska analiza koja će sagledati porezni tretman i financijske učinke toga što se radi. Što će uopće postati Zagrebački holding? Treba vidjeti čime će se baviti i što će sadržavati – nadopunio je Zvane Brumnić iz SDP-a.
Većina u Skuštini podržala je prijedlog Uprave Zagrebačkog holdinga, tako da će se zasad podružnice AGM, Čistoća, Robni terminali, Stanogradnja, Vodoopskrba i odvodnja, Gradsko stambeno komunalno gospodarstvo i Tržnice izdvojiti iz megatvrtke.