Integrirani promet Zagreba i susjednih županija

Autor: Margarita Weisz 6/6/2015 15:22

Grad Zagreb, Zagrebačka županija i Krapinsko-zagorska županija s predstavnicima Ministarstva pomorstva, prometa i infrastrukture potpisali su ugovor o dodjeli bespovratnih sredstava za izradu integriranog prometa zagrebačkog područja. Cilj Master plana je priprema i realizacija projekata i planova koji bi trebali rezultirati ujednačenim razvojem prometne infrastrukture Zagreba i susjednih županija.

– Nas tri partnera, Zagrebačka, Krapinsko-zagorska županija i Grad Zagreb, formalizirali smo ideju 2012. godine potpisom zajedničkog sporazuma o integriranom prijevozu i organizaciji tarifno-prijevozničke unije na svojim područjima. Master plan prometnog sustava čija izrada će se financirati temeljem ovog ugovora je neizostavni preduvijet da se projekt integriranog prometa dalje razvija – istaknula je zamjenica gradonačelnika Grada Zagreba Vesna Kusin.

Projekt, vrijedan više od 15 milijuna kuna, 85 posto sufinanciran je iz fondova Europske unije dok će preostalih 15 posto dijeliti Grad Zagreb i dvije županije.

– Nama je Master plan kao strateški dokument neophodan jer nam omogućuje javljanje na Europske fondove i to je ključna stvar. S obzirom na naše fiskalne kapacitete mi sami nikada ne bi mogli krenuti u takav projekt – rekao je župan Krapinsko-zagorske županije Željko Kolar dok je župan Zagrebačke županije Stjepan Kožić istaknuo kako se nada da će biti i utjecaja na ukupno gospodarstvo koje će onda biti konkurentnije u odnosu na ovo danas, a sigurno će i privatan prijevoz biti manje prisutan.

Upravo bi Master plan trebao omogućiti zajedničke tarife i zajedničke vozne karte te jednostavniju kupovinu karata.

– Cilj svakog programa, bilo nacionalnog bilo europskog, je olakšavanje života kranjim korisnicima, a to su građani koji žive na ovom području. Olakšavanje života se smatra ubrzavanje prometa, ali i jeftiniji oblici prometa. Ako se razvije sustav jedinstvene karte za područje ove tri jedinice koje obuhvaćaju oko milijun i 300 tisuća ljudi, naravno da će najveću korist imati građani koji na tom području žive – zaključio je ministar pomorstva, prometa i infrastrukture Siniša Hajdaš Dončić.

Građani bi u konačnici trebali osjetiti rasterećenje prometa u glavnom gradu, smanjenje emisije štetnih plinova te lakše korištenje javnog prijevoza.