Povodom obilježavanja Dana sigurnog pobačaja organizacije civilnog društva okupljene u inicijativu DOSTA! uputile su prijavu Posebnim procedurama Ujedinjenih naroda za ljudska prava o uskraćivanju prekida trudnoće Mireli Čavajda. Inicijativa je prethodno u svibnju putem otvorenog pisma uputila zahtjev hrvatskoj vladi za osiguravanjem zdravstvene zaštite žena u Hrvatskoj te za dostupan, siguran i legalan prekid trudnoće. Zahtjevi nisu ispunjeni, a žene i dalje strepe od nečovječnog postupanja i uskraćivanja prava na slobodno odlučivanje o rađanju djece, istaknuli su iz Inicijative Dosta.
U prijavi stoji da je Hrvatska prekršila važeći Zakon o zdravstvenim mjerama za ostvarivanje prava na slobodno odlučivanje o rađanju djece i brojne međunarodne ugovore o ljudskim pravima, objasnila je Branka Mrzić Jagatić iz udruge Roda.
Sanja Cesar iz Centra za edukaciju, savjetovanje i istraživanje istaknula je kako priziv savjesti u Hrvatskoj koristi oko 60 posto ginekologa, koji odbijaju ženama pružiti legalnu zdravstvenu zaštitu.
Istaknule su kako je važno da svaka hrvatska bolnica mora imati dovoljan broj ginekoloških timova, ne samo za izvođenje pobačaja već i za preglede i kontrole. Mnoge žene za ginekološku skrb moraju putovati s otoka na kopno ili iz ruralnih krajeva u udaljene, veće gradove.