Autor: Ivana Šimac 12/25/2013 11:22
Iako je novi Zakon o upravljanju i raspodjeli državnom imovinom, a koji je zamijenio dotadašnji Zakon o upravljanju državnom imovinom, aktualan već više od pet mjeseci, zanimalo nas je kakve je novosti uveo u sustav kontroliranja svim onime čime raspolažemo kao država.
– Uvod je zapravo bio donošenje strategije upravljanja državnom imovinom, koja je donešena u svibnju još uvijek tekuće godine. Raniji Zakon nije imao niti u svom zakonskom, niti u provedbenom dijelu rješeno pitanje transparentnosti reguliranja državnom imovinom. Tako smo mi na stotinjak stranica htjeli zapravo reći što se treba mijenjati, odnosno poboljšati u tom smjeru – izjavio je Alen Čičak, zamjenik predstojnika Državnog ureda za upravljanje državnom imovinom, gostujući u emisiji ‘Svakodnevica’ na Jabuka televiziji.
Kako je upravo Čičak jedan od suučesnika u stvaranju novoga Zakona, mogao je direktno reći i kakvu su terensku sliku zatekli, kada je Zakon stupio na snagu krajem srpnja.
– Mi smo ovim Zakonom zapravo detektirali, pored uobičajenih nekretnina na teritoriju Republike Hrvatske, kao i standardnih udjela i dionica koje pojedinci imaju u istima, još nekakvih 30-tak drugih oblika državne imovine. Najveća vrijednost koja do sada nije bila uviđena je u radijskim frekvencijama i zračnom prostoru iznad Hrvatske – nastavlja Čičak.
Čini se kako nismo ni svjesni što posjedujemo. Vrijednost Lijepe Naše, puno je veća od nekih europskih država, a mogla bi nas, ako nedaj Bože dođe do toga, izvući i iz državnih dugova.
– Čisto za ilustraciju, Republika Hrvatska raspolaže vrijednošću imovine od 32 milijarde eura. Što je više od polovice duga kojega imamo kao država – ističe predstojnik Državnog ureda.
Za kraj evo i objašnjenja slavnog članka dva, stavka dva, kojega su brojni mediji uzeli kao osnovu za napad novoga Zakona, a u kojemu stoji sljedeće – ‘Raspodjela državnom imovinom podrazumijeva pravo na otuđivanje, opterećenje, ograničenje i odricanje prava’.
– Mi kao upravitelji imovinom Republike Hrvatske u granicama onoga što smatramo oportunim, imamo pravo staviti nešto u najam, koncesiju, ali nikako na uštrb vlasnika pojedinačnih imovina. Odricanje od prava ne znači oduzimanje prava nekome drugome, niti vlasništva, nego primjerice pravo države ili grada na prvokup pojedinih interesnih nekretnina ili imovina – objašnjava Alen Čičak.