Imate trnce u licu, rukama i nogama? Možda je vrijeme za posjet neurologu

FOTO: Pixabay

Neurološki pregled važan je korak ako imate simptome koji ukazuju na probleme sa živčanim sustavom ili neuromišićne bolesti.

Kako bi postavio ispravnu dijagnozu, neurolog će pregled započeti postavljanjem nekih pitanja o vašem zdravstvenom stanju, odnosno simptomima koje imate. Jedan takav pregled uključuje procjenu vaših mentalnih funkcija, ravnoteže, koordinacije, refleksa i sl.

– Neurološki pregled je specifičan pregled koji se koristi kod bolesnika koji imaju odgovarajuće neurološke smetnje. Pritom koristimo pomagala poput neurološkog čekića, svjetiljke, a u nekim slučajevima i glazbenu ugađalicu. Riječ je o detaljnom pregledu koji počinje od samog ulaska u ordinaciju. Pritom gledamo kako pacijent hoda, šepa li možda, hoda li sitnim koracima, ima li tremor, smetnje u govoru itd. Svaki pregled mora obuhvatiti ispitivanje svih mišića lica, ruku i nogu. Ispitujemo i neurološke reflekse, odnosno jesu li sniženi, povišeni… Detaljno se ispituje i osjet – objasnila je izv. prof. dr. sc. Antonija Krstačić, specijalist neurolog.

Na osnovu rezultata neurološkog pregleda, neurolog može preporučiti dodatne pretrage poput onih krvnih, ali i magnetsku rezonancu, CT, elektromioneurografiju itd.

– Elektromioneurografija ili skraćeno EMNG je elektrofiziološka tehnika bitna u dijagnostici ozljeda perifernih živaca i mišića. To je pretraga koja se sastoji od dva dijela, ispituju se živci i mišići sterilnom igla elektrodom. Kod ispitivanja perifernog živca jednom elektrostimulacijom ispitujemo briznu provodljivosti perifernog živca i gledamo je li došlo do patologije tog živca. Takav je pregled nužan kod svake sumnje na ozljedu perifernog živca. Važna je to pretraga u samom postavljanju dijagnoze pogotovo kod pacijenata kojima se javljaju trnci u rukama, nogama, ali i kod pacijenata kod kojih sumnjamo na neke degenerativne promjene – rekla je neurologinja Krstačić.

Prije posjete neurologu preporučuje se vođenje evidencije o simptomima, uključujući kada su se prvi put pojavili, kako su se mijenjali tijekom vremena i postoje li neki faktori koji su utjecali na njih. Ova informacija može pomoći neurologu da brže i preciznije postavi dijagnozu.

FOTO: Pixabay

– Pacijenti nam se obično javljaju s glavoboljom, vrtoglavicom, tremorom, bolestima i simptomima kao što je bol u vratnoj i lumbosakralnom dijelu kralježnice. Inače su bolovi u vratu, donjem dijelu kralježnice i glavobolje jedni od najčešćih razloga posjete liječniku, neurologu. Tu su još i neki nespecifični simptomi kao što su trnci u rukama i nogama, licu, različite asimetrije lica itd. Dosta se često javljaju i osobe koje su imale trzajne ozljede vrata, kralježnice, frakture dugih kostiju, nadlaktica, natkoljenica, ozljede zdjelica s posljedičnim traumatskim oštećenjima perifernih živaca – izjavila je dr. Krstačić te spomenula kako fizički rad može biti faktor rizika, ali ne nužno.

– Imamo jako puno mladih ljudi koji rade za računalom. Oni se često javljaju s trncima u rukama zbog rada s mišom, to se još naziva sindrom karpalnog kanala. U današnje se vrijeme često javljaju bolesnici koji puno sjede.

Važno je reći i da se periferni živci mogu oporaviti.

– Ovisi o tome koliko je živac oštećen. On se sastoji od aksona koji se nalaze u svom omotaču. Sve ozljede koje se nalaze na tom omotaču puno se brže oporavljaju. Kod ozljede samih aksona, oporavak može biti manje ili više sporiji. Upravo elektromioneurografija ima važnost u praćenju oporavka živca kroz jedan period vremena – pojasnila je neurologinja.

FOTO: Pixabay

Multidisciplinarni pristup u medicini je važan. Od postavljanja dijagnoze preko samog liječenja. Važan je također i personalizirani pristup bolesniku. Ali prije samog posjeta liječniku, važna je prevencija.

– Bolesti kralježnice, možemo prevenirati adekvatnom prehranom, održavanjem tjelesne težine, tjelesnom aktivnošću, no nažalost, kod nekih situacija poput traumatskih ozljeda, prevencija ne znači puno – poručila je doktorica.

ČLANAK JE SUFINANCIRAN SREDSTVIMA FONDA ZA POTICANJE PLURALIZMA I RAZNOVRSNOSTI ELEKTRONIČKIH MEDIJA.