Zagrebancija

Igre na konju pomažu djeci u učenju i pisanju

Autor:: Tanja Molvarec 9/13/2012 10:13

Sa samo tri svoja konja, udruga Don Kihot uspjela je u nepune tri godine kroz terapijsko jahanje pomoći djeci, ali i odraslima. Trinaestogodišnja Kristina je prije jahanja imala veliki strah prema životinjama, no nakon što je prije godinu dana stigla u Udrugu i ugledala konja Sokola, taj strah više ne poznaje.

– Tu sam došla prije godinu dana, bojala sam se prije životinja ali sada sam prevladala taj strah. Konji su dragi, u prirodi sam i ovo mi je najdržai dio dana kada se mogu s njima družiti – kazala nam je Kristina.

S njom radi voditeljica terapijskog jahanja koja ju vodi kroz sve vježbe. Koliko konj može pomoći čovjeku u svakodnevnim izazovima svjedoči i činjenica da je Kristina naučila pravilno se držati jer je prije uvijek bila pogrbljena.

– Sat terapijskog jahanja traje onoliko koliko je potrebno i to ovisi o pojedincu. Uglavnom traje 45 minuta i u tom vremennu provodimo vježbe, terapiju kroz igru a svaki sat završava opuštanjem – kazala je Matea Drempetić, voditeljica terapijskog jahanja.

S djecom se rade i igre kako bi uz što opuštenije atmosferu ono što nauče kroz terapiju primjenivali dalje u svakodnevnom životu.

– Konj je topla životinja i osjeća svaku emociju i pokret kao i jahač. Zato za svakog korisnika pišemo poseban program kako bi na što efikasniji način postigli željeni rezultat. Pogrešno je misliti da je terapijsko jahanje namjenjeno samo djeci s poteškoćama u razvoju. Tu mogu doći djeca koja imaju poteškoće u učenju ili djeca s poremećajem hiperaktivnosti. Na konju je zabavnije usvajati različita znanja, ne samo ona o konjaništvu već i predčitalačke i predmatematičke vještine jer se kod djece učenje događa kroz igre na konju. Isto tako okulomotorna koordinacija, bez koje su nezamislive mnoge svakodnevne aktivnosti  primjerice pisanje, usvaja se na konju – kazala je Matea.

Konj je životinja koja reagira na osobu koja ga jaše te osjeća iste emocije i pokrete. Za svakog se korisnika terapijskog jahanja piše program kako bi se kasnije vidjeli učinci terapije. Predsjednica Udruge zadovoljna je kako Udruga radi.

– Proveli smo do sada 62 terapije u periodu od 28. lipnja do 8. rujna i možemo biti jako zadovoljni. Treba još puno truda, ali vjerujem da ćemo uskoro biti prepoznati i da ćemo imati još više konja – kazala je Ana Marija Levak.

Udruga ima i deset aktivnih volontera, a pozivaju sve koji žele da se jave udruzi na ovoj adresi pa čak i onda kada samo žele biti blizu i osjetiti toplinu i ljubav koje pružaju ove predivne životinje.

– Ako netko želi biti volonter iskustvo nije potrebno jer provodimo ovdje volonterske treninge. Trebate samo doći, obaviti kratak razgovor o motivima volontiranja i ispuniti prijavnicu – kazala je Ivana Manenica, koordinatorica volontera.

 

Exit mobile version