Iako je prva pomoć vještina koja može spasiti život, u Hrvatskoj je znanje o njoj nedovoljno

U Hrvatskoj je prosjek dolaska hitne medicinske pomoći 13 minuta.

FOTO: Zagrebancija.com
Iza nas je još jedan Svjetski dan prve pomoći, manifestacija posvećena podizanju svijesti o važnosti prve pomoći i osnaživanju građana za pravilno reagiranje u hitnim situacijama. Ovaj dan, organiziran u suradnji s Crvenim križem i drugim zdravstvenim institucijama, nudi razne aktivnosti, poput edukativnih radionica, simulacija nesreća, i praktičnih vježbi, kako bi se građani bolje upoznali s tehnikama prve pomoći. Ovaj se dan obilježava na inicijativu Međunarodne federacije društava Crvenog križa i Crvenog polumjeseca (International Federation of Red Cross and Red Crescent Societies – IFRC), ove godine s temom ”Prva pomoć i sport”, koja uključuje sve dobne skupine; djecu, odrasle i starije osobe.

– Ovom manifestacijom želimo osvjestiti građane o važnosti pružanja prve pomoći. Prva pomoć je ključna u hitnim situacijama jer svaka sekunda može značiti razliku između života i smrti. Naš cilj je educirati što više ljudi, kako bi imali znanje i samopouzdanje da pruže pomoć kada je to najpotrebnije. Znači, kada do takve situacije dođe, ne stajati sa strane, već prići i pomoći. Svaki pojedinac može postati heroj u neočekivanim trenucima – rekao je Petar Penava, ravnatelj Gradskog društva Crvenog križa Zagreb.

FOTO: Zagrebancija.com

Iako je prva pomoć vještina koja može spasiti život, u Hrvatskoj je znanje o njoj, nažalost, nedovoljno. Ona se nalazi na samom dnu statistike poznavanja prve pomoći među europskim zemljama, ali i spremnosti da si sugrađani  međusobno pomognu. Svaki dan, u Hrvatskoj, ljudi mogu izgubiti bitku s vremenom, unatoč tomu što njihovi životi potencijalno mogu biti spašeni ako se u blizini nađe netko tko zna pružiti prvu pomoć. Statistike pokazuju da brza i pravilna reakcija u prvim minutama nakon nesreće može značajno smanjiti broj smrtnih slučajeva i trajnih posljedica. U Hrvatskoj je prosjek dolaska hitne medicinske pomoći 13 minuta.

FOTO: Zagrebancija.com

– Moja uloga danas ovdje je prolaznicima objasniti postupak reanimacije i korištenje automatskog vanjskog defibrilatora kod reanimacije. Jako je bitno da to znamo jer je riječ o postupku koji spašava život. Srčani zastoj se često događa i zato je važno da i laik zna napraviti taj postupak. Nije ga teško naučiti, potrebno je pet minuta – objasnila je Leonarda Šmigmator, volonterka Gradskog društva Crvenog križa Zagreb.

FOTO: Zagrebancija.com

Kako bi poboljšao poraznu statistiku, Crveni križ Zagreb, od ovog proljeća, jednom mjesečno, održava besplatne tečajeve prve pomoći za građane. Sljedeći je na rasporedu već dvanaestog listopada. Zainteresirani se mogu prijaviti putem poveznice na mrežnoj stranici Križa.

– Vjerujem da ćemo biti bolje društvo ako krenemo raditi od malena. Crveni križ počinje provoditi svoj program u dječjim vrtićima, osnovnim i srednjim školama. na taj ćemo način dobiti osobe koje će biti spremne pružiti prvu pomoć svakoj osobi koja se nađe na mjestu nesreće – otkrio je Filip Glavač, vanjski suradnik Crvenog križa.

Svjetski dan prve pomoći je prilika da svi razmisle o važnosti ovog životno važnog znanja. Najviše nesretnih i hitnih slučajeva događa se upravo u domovima i obiteljima i najčešće su voljene osobe one čiji život ovisi o reakciji njihovih članova obitelji. Stoga, svi građani pozvani su priključiti se edukacijskim programima i naučiti kako pružiti prvu pomoć. Prva pomoć nije samo humani čin, već nužna vještina o kojoj ovise ljudski životi i zdravlje.

ČLANAK JE SUFINANCIRAN SREDSTVIMA FONDA ZA POTICANJE PLURALIZMA I RAZNOVRSNOSTI ELEKTRONIČKIH MEDIJA
Prijašnji članakFOTO Slučaj Sarajevska: Svakim danom sve više napredujemo…
Slijedeći članakVolite crtati? Dođite ovog vikenda na Festival crteža i besplatne kreativne radionice