Zagrebancija

I nakon sto godina osjećaju se posljedice rata

Autor: Margarita Weisz 7/1/2014 13:26

Prvi svjetski rat trajao je četiri godine, u njemu je život izgubilo više od 10 milijuna ljudi, promijenio je tijek povijesti, a s njegovim posljedicama živimo i danas. U Hrvatskoj središnje nacionalno obilježavanje stogodišnjice Prvog svjetskog rata održano je u Hrvatskom državnom arhivu.

– Prošlo je 100 godina i svi koji su mogli vidjeti kako izgleda središnja Europska proslava u gradiću Ypres u kojem je poginulo 400 000 vojnika, osjetili su i vidjeli sjene koje ratovi ostavljaju iza sebe – rekla je ministrica kulture Republike Hrvatske Andrea Zlatar Violić.

– Ova se godišnjica obilježava u cijeloj Europi jer je taj rat po svom opsegu, brutalnosti i posljedicama jedan od najznačajnijih događaja u svjetskoj povijesti. On je odredio i sudbinu Hrvatske, raspale su se stare strukture, stvorile su se nove države – istaknuo je predsjednik Republike Hrvatske Ivo Josipović.

Formalno Prvi svjetski rat započeo je Austro-ugarskom objavom rata Kraljevini Srbiji nakon atentata na austrougarskog prijestolonasljednika Franju Ferdinanda. Nakon Velikog rata kako je desetljećima bio nazivan raspala su se velika carstva, promijenila se karta Europe, a Prvi svjetski rat zasigurno je bio razlog zbog kojeg se dogodio drugi još krvaviji rat.

– Prvim svjetskim ratom nisu riješeni nagomilani problemi Europe ni Balkana koji je u 20 stoljeću u političkom žargonu nazivan Bure baruta. Prilikom komemoriranja stote godišnjice početka prvog svjetskog rata valja se prisjetiti da je rat najveće ljudsko zlo koje može zadesiti čovjeka i da trajne ožiljke njihovi sudionici nose čitav život, ali i prenose na naredne generacije – zaključio je izaslanik predsjednika Hrvatskog sabora Goran Beus Richembergh.

Središnjim obilježavanjem želi se dati prilika svakome da dostojno oda počast žrtvama, ali i ukazati na besmislenost rata kao i njegove trajne razorne posljedice. Svi se slažu u jednome, ponešto treba naučiti iz daljnje, ali i bliže povijesti, rat nisu samo brojke i statistika već zauvijek

 

Exit mobile version