I.međunarodna stručno-znanstvena konferencija s temom "ZAŠTITA LJUDSKIH PRAVA U 21. STOLJEĆU te otvorenje izložbe umjetničkih djela obitelji Maslyk – NAŠI TRAGOVI, održat će se 18.1.2024. s početkom u 12:30 sati u Saboru RH.
U organizaciji Odbora za ljudska prava i prava nacionalnih manjina Hrvatskog sabora, Ukrajinske zajednice Grada Zagreba i Vijeća Gradske četvrti Gornja Dubrava, održat će se Međunarodna stručno-znanstvena konferencija pod nazivom “Zaštita ljudskih prava u 21. stoljeću” i svečano otvorenje izložbe umjetničkih djela obitelji Maslyk – Naši tragovi.
Ovaj događaj ima poseban značaj povodom obilježavanja Dana međunarodnog priznanja Republike Hrvatske i pruža priliku za dubinsku raspravu o važnosti zaštite ljudskih prava u suvremenom društvu.
Konferencija će okupiti stručnjake iz područja ljudskih prava, pravne struke, akademske zajednice te predstavnike civilnog društva s ciljem promicanja dijaloga i razmjene ideja o ovoj ključnoj temi.
Organizacijski odbor Konferencije čine Ermina Lekaj Prljaskaj, Saborska zastupnica albanske, bošnjačke, crnogorske, makedonske i slovenske nacionalne manjine, članica Odbora za pravosuđe, Odbora za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost te Odbora za ljudska prava i prava nacionalnih manjina, predsjednica Organizacijskog odbora te članovi prof.dr.sc. Miljenko Šimpraga, predsjednik Hrvatske zajednice inovatora, mr.sc. Andreja Marcetić, predsjednica Odbora za ljudska prava i međunarodne odnose UŠRIDR, Emil Bobrek, zamjenik predsjednika Ukrajinske zajednice Grada Zagreba i Tetiana Maslyk, ukrajinska umjetnica. Ovaj tim stručnjaka i predstavnika zajednice jamči kvalitetnu organizaciju događaja te raznolikost perspektiva koje će biti zastupljene tijekom konferencije i izložbe, a njihova posvećenost ljudskim pravima i umjetničkom izričaju doprinijet će obogaćivanju dijaloga o ključnim pitanjima zaštite ljudskih prava u suvremenom društvu.
Teme na Konferenciji obuhvaćaju niz ključnih područja: međunarodni standardi ljudskih prava (analiza ključnih međunarodnih dokumenata koji postavljaju standarde ljudskih prava); jačanje vladavine prava kao osnove zaštite ljudskih prava (važnost pravne sigurnosti, pristupa pravdi i jačanju institucija pravne države kao osnove zaštite ljudskih prava), digitalna privatnost i ljudska prava (tehnološki napredak i privatnost pojedinaca i zaštitom digitalnih prava); ljudska prava i AI (razmatranje etičkih i pravnih pitanja vezanih uz primjenu umjetne inteligencije u kontekstu ljudskih prava); ljudska prava i građanski odgoj i obrazovanje (razvoj programa obrazovanja usmjerenog na podizanje svijesti o ljudskim pravima i građanskim vrijednostima); obrazovanje za demokratsko građanstvo (razvoj strategija za uključivanje principa demokratskog građanstva u formalno i neformalno obrazovanje); ljudska prava i trgovina ljudima (analiza globalnih izazova vezanih uz trgovinu ljudima i razmatranje strategija za njeno suzbijanje); mehanizmi zaštite ljudskih prava ljudska prava osoba s invaliditetom (izazovi i potrebe osoba s invaliditetom u smislu
ljudskih prava); uloga civilnog društva i nevladinih organizacija (doprinos civilnog društva u zaštiti i promicanju ljudskih prava, kao i izazova s kojima se suočavaju); prava izbjeglica i migranata (izazovi s kojima se suočavaju izbjeglice i migranti te potrebe za jačom međunarodnom suradnjom i zaštitom njihovih prava); evaluacija dosadašnjih postignuća i identifikacija izazova u provedbi zaštite ljudskih prava u 21. stoljeću te inovacije u promicanju ljudskih prava s prikazom primjera inovativnih pristupa u promicanju i zaštiti ljudskih prava.
U rad Konferencije uključili su se eksperti iz zemlje i inozemstva, akademici i praktičari, predstavnici nacionalnih vlasti, kao i međunarodnih organizacija i organizacija civilnog društva, predstavnici državnih tijela, pravobraniteljskih institucija, akademske zajednice i predstavnici diplomatskih predstavništva akreditiranih u Republici Hrvatskoj, što pridonosi bogatstvu raznolikosti perspektiva i iskustava radi dubljeg razumijevanja nužnog za učinkovitu promociju ljudskih prava. Uključivanje različitih dionika, od predstavnika vlasti do predstavnika civilnog društva i akademske zajednice, odražava važnost suradnje u postizanju učinkovite promocije ljudskih prava u 21. stoljeću.
S obzirom na opsežne teme koje će biti obuhvaćene na konferenciji “Zaštita ljudskih prava u 21. stoljeću”; i važnost široke suradnje različitih dionika, konferencija će biti značajna platforma za razmjenu ideja, iskustava i najboljih praksi u području ljudskih prava te predstavlja jedinstvenu priliku za okupljanje stručnjaka iz različitih sektora kako bi zajedno doprinijeli promicanju ljudskih prava u suvremenom društvu.