Autor: 3/3/2011 16:16
– Ne pozivamo umirovljenike na prosvjede jer ćemo svoja prava braniti političkim sredstvima – kazala je Višnja Fortuna, predsjednica zagrebačke organizacije HSU-a i dodala:- Jasno nam je da ljudi izlaze na ulicu i prosvjeduju, jer je mnogima jedino to preostalo.
Kazala je kako Vlada mora odrediti datum parlamentarnih izbora kako bi se situacija smirila. Istaknula je kako umirovljenici u Zagrebu i Hrvatskoj sve teže i teže žive te da je udio prosječne mirovine u prosječnoj plaći pao ispod 40 posto. Čak 80 posto umirovljenika prima mirovinu ispod 3000 kuna.
– Ljudima je teško prihvatiti činjenicu da nakon odlaska u mirovinu si ne mogu priuštiti najosnovnije životne potrebe. To nije život već preživljavanje – kazala je Višnja Fortuna.
Prema podacima Gradskog ureda za socijalnu zaštitu i invalide, na čijem je čelu u Zagrebu čak 20.000 umirovljenika od od njih 220.000 prima mirovinu manju od 1500 kuna. Ti umirovljenici ostvaraju pravo pomoć od 200, 300 i 400 kuna.
Fortuna je istaknula kako se ovih dana radi revizija umirovljenika te kako svi trebaju u njihov ured na adresi Nova cesta 1 donijeti odreske od mirovine, potvrdu o prebivalištu te potvrdu iz Porezne uprave kao bi mogli svrstani u jednu od kategorija što je nužno za ostvarivanje socijalnih prava. – Podržavamo uvođenje imovinskog cenzusa prema kojemu oni umirovljenici koji mjesečno primaju preko 5000 kuna više se neće moći voziti besplatno javnim gradskim prijevozom – kazala je Višnja Fortuna.
Dodala je kako umirovljenicima s malim mirovinama sve teže preživljavaju jer rastu cijene hrane, energije te komunalnih usluga. – Tražimo da se van snage stavi odluka o zamrzavanju mirovina jer to neće spasiti javne financije- kazala je višnja Fortuna zaključivši kako je proračun prazan zbog visoke nezaposlenosti, neplaćanja doprinosa i ‘rada na crno’.
Jagoda Milidrag Šmid, je kazala kako treba voditi računa o stabilnosti sustava no također se treba voditi računa o socijalnome statusu građana. – Civilizirano društvo brine se o umirovljenicima jer je se brine o slabijima – kazala je Milidrag Šmid. Napomenula je i kako je velika razlika između umirovljenika koji su otišli u mirovinu prij i poslije 1. siječnja 1999.. Ti ‘novi’ umirovljenici su, kaže, u puno gorem položaju te da je njihova prosječna mirovina pala ispod 35 posto prosječne plaće u Hrvatskoj.