Autor: Petra Antonijević 1/20/2012 15:08
Nakon višegodišnjih pregovora s Europskom unijom i prilagodbe domaćeg zakonodavstva europskim pravnim stečevinama, Hrvatska se nalazi pred samim ulaskom u europsku obitelj, a građani pred povijesnim referendumom na kojem će svojim glasovima odlučiti žele li da Hrvatska postane 28. članica Europske unije.
U organizaciji Veleučilišta VERN, održan je okrugli stol na temu “Jeste li za pristup Europskoj uniji – da ili ne?”.
Raspravi su nazočili članovi europske obitelji poput Bo Erica Webera, veleposlanika Danske koja trenutno predsjeda Unijom, veleposlanika Kraljevine Norveške u Hrvatskoj Henrika Ofstada, Joška Pare, diplomata kojeg je predsjednik Josipović imenovao savjetnikom za vanjsku politiku, te Wieslaw Tarka, poljskog veleposlanika u Hrvatskoj.
Svi gosti složni su u jednome, pitanje o članstvu Hrvatske u EU, pitanje je koje će definirati našu državu. Ipak, smatraju kako ovakvu priliku nikako ne smijemo propustiti.
– To je društvo u kojemu imate svoje mjesto, također je vrlo bitno jer imate i glas Norveške koja podržava vaš ulazak u Europsku uniju, a to se ne daje tek tako – istaknuo je Henrik Ofstada.
Dodao je i kako EU nije ni pakao ni raj, već da bi Hrvati trebali biti svjesni da će u blagodatima ove zajednice moći uživati onoliko koliko se sami potrude.
‘Prvo naučite upravljati resursima pa izvozite’
Na pitanje može li se Hrvatska voditi Norveškom te tako biti samo izvoznik na europsko tržište, a ne punopravna članica, Ofstad spremno odgovara kako Hrvatska može za početak naučiti upravljati svojim resursima.
– Ne možete se mjeriti s Norveškom koja već ima tradiciju izvoza robe u Europu, no prihvatite li članstvo u Uniji dobit ćete znanje kako upravljati vlastitim resursima i tek tada možete biti konkurencija – zaključio je Ofstad.
Joško Paro također smatra kako je referendum o EU sudbinsko pitanje jer, kako kaže, ili ćemo biti u Uniji ili ćemo biti sami.
Smatra kako je u ovih deset godina informiranje građana o EU bilo na izrazito lošem nivou, stoga ga ne iznenađuje drama koja se odvija zadnjih dana uoči refrenduma.
Ipak, ne krije razočaranje što građani ne vide ono što nam Europska unija pruža već sada. Kao primjer naveo je Zakon o potrošačima koji nam omogućava povrat odjevnih predmeta u roku od mjesec dana te borbu protiv korupcije koja je inducirana željom da postanemo članicom Europske unije.
‘Nema zemlje kojoj je loše u EU’
Euroskepticima poručuje kako bi ipak trebali biti malo bolje informirani, čemu se pridružio i Wieslaw Tarka navodeći kako oni koji su gradili poljski euroskepticizam danas jednostavno više ne postoje. Unatoč tomu što je Poljska 2004. godine ušla na “jedvite jade” u europsku obitelj, danas nakon osam godina članstva Tarka ponosno iznosi činjenicu kako je poljsko društvo shvatilo prednosti koje im Unija pruža, a samo njih 14 posto i dalje smatra kako im nije mjesto u europskoj zajednici.
Skepticima u Hrvatskoj poručuje kako je sve što nas okružuje zapravo Europska unija i kako Hrvatska mora dati nešto kako bi uživala u povlasticama koje pruža članstvo u Uniji. Na tu se izjavu nadovezao i Joško Paro tvrdeći kako ne zna ni za jednu zemlju kojoj je gore nakon ulaska u EU.
Za kraj je poručio svima onima koji još dvoje oko odgovora na referendumu da iskuse čari i blagodati Europske unije. Uostalom, dodao je, ugovor s Europskom unijom omogućava nam da je napustimo ukoliko smatramo da nam može biti gore nego sada.