Autor: Ivana Šimac 11/26/2013 16:45
Hokej u sanjkama na ledu je sport izmišljen 1960. godine u Švedskoj od dvojice igrača hokeja koji su se unatoč svojim fizičkim nedostacima htjeli nastaviti baviti ovim atraktivnim sportom. Prva natjecanja u Europi započela su 1971. godine, a prva natjecateljska hokejaška liga ustanovljena je 1981. u Velikoj Britaniji.
– Radi se o sportu koji je jako dinamičan i atraktivan, brz. Sudjeluju osobe s invaliditetom, a pravila su ista kao u hokeju, ali utakmice traju nešto kraće, odnosno trećine su kraće nego u hokeju, traju po 15 minuta jer iziskuje puno snage u gornjem dijelu tijela, pa se ne može igrati tako dugo – objašnjava Dragan Katunar, direktor zimskih sportova Hrvatskog paraolimpijskog odbora.
Hokej u sanjkama na ledu se zatim širi na Kanadu, SAD, Estoniju, Japan, Norvešku, Švedsku. Danas pod okriljem Međunarodnog paraolimpijskog odbora u ovome sportu nastupa ukupno 17 zemalja, a uskoro bi Hrvatska mogla postati jedna od njih.
– Ne možemo očekivati kako ćemo tako skoro sudjelovati na nekom od natjecanja obzirom da je potrebno prvo informirati ljude o kakvom se sportu radi, zatim privući osobe s invaliditetom da pokažu interes za isti, pa ćemo dalje. Zapravo smo na samom početku stvaranja novoga sporta u Hrvatskoj – nastavlja Katunar.
Sport je namijenjen osobama s invaliditetom, međutim ne mogu sudjelovati osobe koje imaju bilo kakvu invalidnost gornjeg dijela tijela, obzirom da je on najpotrebniji za kretanje po terenu.
– Sport je namijenjen primjerice osobama sa skraćenom nogom, minimalno sedam centimetara, osobama s amputiranom jednom nogom, osobama s amputirane obje noge, osobama s ukočenosti zgloba koljena ili gležnja, paraplegičarima – objašnjava Katunar tko se sve može baviti ovim sportom.
Kako smo već navikli da Hrvati dominiraju čak i u sportovima za koje još nismo ni čuli, vjerujemo kako će ekipa koja će tek biti okupljena i istrenirana zaigrati jednoga dana i na Zimskim paraolimpijskim igrama.