Autor: 5/23/2011 13:40
Početkom ožujka Holdingova podružnica Vodoopskrba i odvodnja (ViO) osnovala je poseban odjel pod nazivom unaprjeđenje prodaje. Iza ovog nevinog naziva zapravo se krije novi odjel koji bi trebao baviti rješavanjem problema ilegalnih potrošača. Po nekim procjenama takvih potrošača je između 15.000 i 20.000 na području koje pokriva ova podružnica. Procjenjuje se da zbog toga u ViO-u je prihod manji za preko 30 milijuna kuna.
Kako nam je rekao Davor Poljak, voditelj podružnice ViO, zaposlenici koji rade u ovom odjelu još nisu počeli izlaziti na teren već se obavljaju pripreme, obuka te tiskanje obrazaca. Oni će izlaziti na teren oboružani posebnim iskaznicama te promotivnim materijalima koji bi trebali ilegalnog korisnika uvjeriti da legalizira svoj priključak te počne plaćati za potrošenu vodu.
Kazne za ilegalce će se povećati
– Našim zaposlenicima smo naložili da budu ljubazni te da se ne svađaju s korisnicima koji imaju ilegalne priključke – kaže Poljak koji dodaje kako je njihov cilj unaprijediti, tj. povećati prodaju.
Na naše pitanje što će biti s onima koji odbiju surađivati s njihovim unapređivačima prodaje te ne budu htjeli legalizirati priključke Poljak kaže da uvijek postoje kazne. Iznosi kazni bi se uskoro bi se trebali povećati te bi one mogle doseći i do nekoliko tisuća kuna. U ViO-u vjeruju kako će nove veće kazne u konačnici primorati ilegalne korisnike da legaliziraju svoje priključke. Također nužno je napomenuti kako se kazne mogu naplaćivati svaki mjesec.
Među ilegalcima je i veliki broj industrijskih potrošača čiji troše velike količine vode. Upravo je legalizacija ovih potrošača primarni cilj za ViO jer bi time značajno povećali prihode. Neki od njih su do sada plaćali kazne koje su bile poprilično male jer im se to više isplatilo od plaćanja visokih računa. No kada se poveća iznos kazni to će im prestati biti isplativo.
Gubici u mreži od 45 do 50 posto
U ViO-u kažu kako otprilike znaju tko je spojen ilegalno na vodovod te da je tehnički vrlo lagano to dokazati. Navode kako se prema kontrolnim satovima može vidjeti potrošnja u svakom pojedinom dijelu mreže. Kako su postavljene cijevi te gdje idu može se utvrditi spuštanjem posebnih kamera koje inače služe za pregledavanje kvalitete mreže ali i slušnim uređajima koji se inače koriste za traženje puknuća u cjevovodu.
– Onaj dio ilegalne vodoopskrbne i kanalizacijske mreže koji je napravljen po pravilima struke legalizirat ćemo, no onaj koji je loše izveden morat ćemo ponovno izgraditi – kazao je Poljak.
U ViO ističu kako bi dodatnim sredstvima, ostvarenim povećanom naplatom, svake godine sanirati dodatne kilometre cjevovoda koji su dotrajali. Izmjenom dotrajalih cijevi smanjilo bi se curenje u sustavu te i se gubici sveli na prihvatljive okvire. Procjenjuje se da su trenutno gubici u isporuci unutar mreže ViO-a od 45 do 50 posto, a cilj ih je svesti u normalne okvire koji se kreću oko 20 posto.