Horvat: Zastupnike bi trebalo birati po četvrtima

Autor: 8/16/2012 10:14

Gradski zastupnik HSS-a Stjepan Horvat žali se na loš položaj Sesveta u Zagrebu i poziva na političke i organizacijske promjene kako bi došlo do ravnopravnijeg položaja ove četvrti u odnosu na ostatak grada. Kako nam je rekao u razgovoru, pored uvođenja lokalne samouprave, traži da se promjene pravila za izbor gradskih zastupnika kako bi se ravnopravnije zastupili svi dijelovi Zagreba.

-.-PrtScr Jabuka TV-.-Nedovoljna izgrađenst komunalne infrastrukture veliki je problem u SesvetamaKao gradski zastupnik uglavnom se bavite problematikom Sesveta. Kako bi ste opisali taj dio grada? Koji su najveći problemi te četvrti?

– Probleme četvrti bi mogli podijeliti u nekoliko kategorija. Komunalni, gospodarski i političko-društveni. Gospodarski problemi su jednaki kao i u gradu Zagrebu. No, stvaranjem vlastite poduzetničke zone, koja je nužna na istočnom dijelu grada, zasigurno bi stvorili uvjete za nova zapošljavanja. Potencijal postoji za nekakvih 5000 novih radnih mjesta. Po prosjeku starosti stanovnika, Sesvete su najmlađa četvrt i tu vidim veliki potencijal za razvoj gospodarstva. Što se pak tiče komunalnih problema, njih ću navesti po prioritetu.  To su: voda, kanalizacija, plin i asfaltirane prometnice. Rješavanje problema prometnica najviše muči ruralni dio Sesveta. Bolja komunalna opremljenost ujedno je vrlo važan faktor za gospodarski razvoj Sesvetskog Prigorja. Iznimno važan infrastrukturalni projekt je izgradnja Branimirove ulice od Zagrebačke do Varaždinske čime bi se stvorili uvjeti za rasterećenje prometa kroz centar Sesveta. Također, veliku važnost ima i proširenje nadvožnjaka preko pruge u ulici Ljudevita Posavskog čime bi se povećala protočnost vozila u smjeru sjever-jug i obrnuto. Važno je reći da na južnom dijelu Sesveta smješteno naselje Novi Jelkovec, koje će kroz kratko vrijeme brojiti 10.000 stanovnika. No, komunalije i gospodarstvo samo su dio problema. Nas u Sesvetama muče i drugi problemi koji bi se mogli nazvati društveno-političkim.

-.-www.zagreb.hr-.-Spomenuli se da postoje i društveno i politički problemi.

Da, Sesvećani su marginalizirani u društvenom i političkom životu. Ako znamo da u našoj četvrti živi 80.000 stanovnika, što je 10 posto stanovnika Zagreba, a imamo samo dva gradska zastupnika, onda možete vidjeti da naša četvrt nije dovoljno predstavljena. Neke druge četvrti koje imaju puno manje stanovnika imaju jednako toliko gradskih zastupnika. Također imamo slučajeve da iz jednog dijela grada dolazi veliki broj zastupnika što nije dobro jer zbog toga drugi dijelovi grada nisu zastupljeni. Mislim da bi zato bilo dobro da se izbori za Gradsku skupštinu rade po teritorijalnom ključu. Skupština može i dalje imati 51 zastupnika, ali bi se u svakom dijelu grada birao točno određeni broj zastupnika. Na taj način svi dijelovi grada bi bili zastupljeni. Također bio bi bitno drugačiji odnos zastupnika prema njihovom poslu. Oni bi se više morali okrenuti prema građanima, u Skupštini ne bi mogli završiti oni koji su bliski šefovima stranaka, a nemaju nikakav doticaj s biračima. Ovakvim izborom najviše bi profitirali građani jer bi dobili najbolje ljude da zastupaju njihove interese. Novim načinom izbora dobili bi u osnovi da na 15.000 stanovnika ide jedan mandat u Skupštini. Kada bi se biralo na ovaj način, Sesvete bi imale pet ili šest zastupnika koji bi bili birani na stranačkim ili nezavisnim listama u Gradskoj četvrti.

Koliko bi promjene kod izbora zastupnika zapravo riješili problem?

Ovakav izbor zastupnika ne bi riješio sve probleme, ali to bi bio važan korak jer bi izabrani zastupnici s područja bilo koje četvrti itekako zastupali svoju Gradsku četvrt, budući da su birani direktno na listama u Gradskoj četvrti. Drugi važan korak je decentralizacija Zagreba. Grad Zagreb je županija s najviše stanovnika, a jedina koja nema lokalnu samoupravu. U Zagrebu postoji mjesna samouprava koja ni o čemu ne odlučuje, već ima samo savjetodavnu ulogu. Ovakav sustav bi se pod hitno trebao promijeniti, moj prijedlog je da se vrati stari sustav općina koje bi imale svoju pravnu osobnost, pečat, žiro račun. proračun Sesveta iznosio bi otprilike 900 milijuna kuna. Spomenimo još da Sesvete imaju veliki dio infrastrukture koji bi omogućio samostalno funkcioniranje. Mi imamo Općinski sud, gruntovnicu, katastar,  policijsku postaju u kojoj se mogu izvaditi svi dokumenti. Na kraju moram spomenuti da postoji GUP Sesveta, temeljni prostorni dokument, o kojem građani razvojno i strateški vrlo malo sudjeluju.


-.-Zvonimira Ivanišević/ Zagrebancija-.-Stjepan Horvat, zastupnik HSS-aNe bi li ovakav način funkcioniranja zapravo bio povratak na stari način upravljanja?

– Ne treba uvijek bježati od nekih starih rješenja koja su se pokazala dobrima. Pametni uzimaju najbolje ideje od svih. Mi sada imamo priliku da ta dobra stara rješenja unaprijedimo nekim novim mogućnostima. Pod tim mislim demokratski izbor lokalnih predstavnika. Također ne zaboravimo da Europa, kojoj svi težimo, u svojim načelima zalaže se za veću participaciju građana u vlasti te davanje većih ovlasti lokalnoj i mjesnoj samoupravi. Ovdje zapravo ne bi bio povratak na nekadašnji sustav, već okretanje europskoj budućnosti.

Koliko bi to stvorilo problema u praksi? Naime, tko bi kontrolirao te ljude? Možda bi završili s mnoštvom lokalnih šerifa?

– Tko je kontrolirao nekadašnje predsjednike općina? Ostali članovi vijeća, ali i sami građani. Teško ćete nešto ukrasti kada vas gleda cijelo mjesto. Ukoliko bi nešto ukrali, to bi uzeli od vaših susjeda, a vjerujte i oni bi to saznali odmah. Kada govorimo o krađi i korupciji u ovoj zemlji, mi smo joj najveći neprijatelji jer smo ju ekonomski stavili na koljena lošim gospodarenjem. Europa i svi u našem okruženju poštuju nas po tome kakvi smo gospodari, a lopova će uvijek biti jer nikome na čelu ne piše kakav je.  Također tu su i institucije pravne države koje bi trebale paziti da se ne krši zakon. One još nisu dovoljno učinkovite, no na tome treba raditi.


-.-Tina Črnko-.-Horvat ističe kako bi se u Sesvetama trebao izgraditi bazenSpomenuli ste zanemarenost Sesveta u društvenom životu.

– Ovaj problem je povezan s centralizacijom. Gotovo sav društveni kulturni i sportski život Zagreba je ograničen na uži centar. Sesvetama nedostaje takvih sadržaja, ovdje nema kazališta, niti velikih sportskih klubova. Kada bi se sustav decentralizirao onda bi se mogli osmisliti neki sadržaji i u ovom dijelu grada što bi bitno podiglo kvalitetu života. Naravno ne mislim da bi zbog toga trebalo uništiti postojeće sportske klubove ili kulturne institucije, no ono što bi želio je da se na području Sesveta počnu razvijati takvi sadržaji Stanovnici Sesveta zaslužili su jedan zatvoreni olimpijski bazen, za takav objekt postoji i gradsko zemljište. Kvalitetan pomak učinjen je u predškolskom i školskom dijelu te moram pohvaliti našeg Sesvećanca, pročelnika Ivicu Lovrića, na njegovom doprinosu i isto tako veliko zalaganje vijećnika u Vijeću gradske četvrti Sesvete. Kao zastupnik i član HSS-a iz gradske četvrti Sesvete mišljenja sam da je važno zastupati interese svoje četvrti na njezinom čitavom području te da to mora biti iznad privatnih ili stranačkih interesa.