Zagrebancija

Holy: Jakuševec se zbog EU više ne može ponoviti

Autor: Stjepan Marković 2/26/2013 12:05

Na tribini “Potencijali zaštite okoliša u Zagrebu” Mirela Holy i Rajko Ostojić izložili su njihovu viziju zelenog Zagreba. Za pretpostaviti je da će ovaj program postati sastavni dio Ostojićevog predizbornog programa kojeg bi trebao predstaviti ovih dana.

– Vrijeme je za promjene. Želimo čisti zeleni grad Zagreb, a to se može postići kroz tri aktivnosti: prvo je povišenjem energetske učinkovitosti kao primjer navodima limenke koje gube velike količine toplinske energije. Drugo je iskorištavanje otpada kao sirovine za dobivanje energije i čistijim prometom. Treće je čisti okoliš koji bi se postizao kroz smanjivanje emisije štetnih plinova u prometu. Proširile bi se biciklističke staze i pješačke zone, promoviralo korištenje javnog gradskog prijevoza. Također treba podupirati korištenje hibridnih vozila, a taksistima davati poticaje da ih kupuju – kazao je Ostojić.

Aktualnom gradonačelniku Milanu Bandiću prebacio je što samo govori o problemu otpada ali ga ne rješava.

– Sjećamo se izjava da će se skuriti ukoliko spalionica ne profunkcionira. Problemi se samo guraju pod tepih ali to vrijeme je prošlo. Trebamo se sjesti sa Zagrebačkom županijom i postići dogovor – kazao je Ostojić

Davor Bernardić okupljenima je kazao kako se ovaj vrući kesten, odnosno rješavanje problema s otpadom, više ne može prebacivati na naredne generacije. Glavnu riječ na tribini imala je Mirela Holy koja je kazala kako se treba donijeti i nepopularne odluke poput one gdje će biti smješten centar za gospodarenje otpadom i  novo odlagalište otpada.

– Na žalost zbog toga što do sada nisu donesene te odluke plaćat ćemo velike penale, ne samo grad Zagreb već i država. Mi do 2018. moramo napraviti centar za gospodarenje otpadom – kazala je Holy.

Ona je kazala da se mora izgraditi takav centar i novi deponij no istaknula kako novi sustav nema veze s postojećim.

– U Europi ne postoje takvi sustavi gospodarenja otpadom. Građani mogu biti sigurni da novi centar za gospodarenje otpadom ili odlagalište to neće biti deponija kao što je Jakuševec tako nešto nije dopušteno. Odlagalište inertnog otpada podrazumijeva da će se na toj lokaciji odlagati pepeo i šljaka iz termičkog postrojenja za obradu otpada. Ne postoji negativnih utjecaja na okoliš i ljude kao što je to slučaj kod odlagališta na Jakuševcu –  kazala je Holy.

U javnosti se dosta govori trebali graditi spalionicu otpada ili mehaničko biološko postrojenje koje bi recikliralo otpad, Holy ističe da ta dvojba ne postoji jer su to komplementarni sustavi.

– Treba izgraditi integrirani sustav gospodarenja otpadom što podrazumijeva sljedeće: smanjenje nastanka otpada, pred selekciju i recikliranje, a tek onda termička obrada onog otpada koji se ne može iskoristiti u druge svrhe. Na kraju odlaganje onog otpada odnosno šljake. Procjene govore kako bi na termičkoj obradi završilo između 40-50 posto otpada – kazala je Holy

 

Exit mobile version