Autor: 12/10/2010 15:49
Gradonačelnik Milan Bandić razmišlja da za šest milijuna kuna godišnje HT-u prepusti upravljanje s distribucijskom telekomunikacijskom kanalizacijom (DTK), objavio je Poslovni dnevnik.
Da pregovaraju s HT-om priznao je i Ladislav Prežigalo, pročelnik Gradskog ureda za gospodarstvo, rad i poduzetništvo, koji je kazao kako su se na to odlučili jer do sada od iznajmljivanja infrastrukture u proračun nije došla niti jedna lipa. On je istaknuo kako će prije potpisivanja tog ugovora svoj ‘blagoslov’ morati dati i Gradska skupština.
Grad Zagreb i HT od 2003. vode pravnu bitku oko vlasništva nad DTK mrežom. Tada je naime donesen zakon kojim je liberalizirano telekomunikacijsko tržište. Ključ za otvaranje tog tržišta je da telekomunikacijskom mrežom ne upravlja jedna tvrtka, već da ona bude javno vlasništvo.
Grad Zagreb je kao i mnoge druge jedinice lokalne samouprave odlučila preuzeti DTK mrežu i iznajmljivati je operaterima. Tako je 2006. osnovana tvrtka Zagrebački digitalni grad (ZDG) koja je danas sastavni dio Holdinga, a upravlja s oko 2000 kilometara instalacija. Osnovni cilj te tvrtke je širenje DTK mreže kako bi se pokrio cijeli grad.
Od iznajmljivanja DTK mreže godišnje bi mogli uprihoditi 80 milijuna kuna
– Htjeli smo osnovati tvrtku koja bi upravljala i održavala tu mrežu – kazala je Tatjana Holjevac, potpredsjednica Gradske skupštine koja je bila jedna od zagovaratelja osnivanja te tvrtke.
Dodala je kako su procijenili da bi od iznajmljivanja te mreže godišnje mogli uprihoditi 80 milijuna kuna. Svi operateri osim HT sklopili su ugovore sa ZDG-om te se godišnje od toga ostvari prihod od osam milijuna kuna.
– HT nije htio potpisati ugovor pod izgovorom kako su oni vlasnici mreže te su podigli tužbe – kazala je Holjevac i nastavila:
– Po dogovoru tadašnjeg premijera Ive Sanadera i Uprave HT-a u ljeto 2008. izišao je Zakon o elektroničkim komunikacijama prema kojemu je HT može postati vlasnik onog dijela DTK mreže za koji je može dokazati da je njihovo vlasništvo – kazala je Holjevac.
Ako Grad potpiše ugovor o pravu služinstva, oni bi postali vlasnici DTK mreže
HT je uspio dokazati da je njihovo oko 10 posto te mreže dok bi još mogli steći vlasništvo na još toliko instalacija. No to sve neće biti potrebno ukoliko se potpiše predloženi ugovor.
– Ukoliko bi Grad potpisao ovaj ugovor s HT-om o pravu služinstva oni bi defacto postali vlasnici DTK mreže – kazala je Holjevac.
Kako doznajemo, ugovor bi trebao biti sastavljen po uzoru koji HEP ima s Gradom. HEP je vlasnik postavljenih instalacija, a za uzvrat Gradu plaća naknadu. Na ovaj način HT bi imao pravo upravljanja i iznajmljivanja DTK-mreže što bi se sigurno negativno odrazilo na razvoj telekomunikacija.
Naime, HT gotovo duplo skuplje naplaćuje drugim operaterima korištenje svoje infrastrukture od Grada. Sporna je i cifra po koliko bi Grad naplatio HT za upravljanje DTK mrežom. Naime, spomenuti iznos od šest milijuna kuna koliko bi naplatili HT bitno je manji od tržišne vrijednosti. Štoviše ta tvrtka bi mogla zaraditi dva milijuna kuna samo ako bi preuzela ugovore koje je Grad sklopio s ostalim operaterima.