Zagrebancija

Hoće li presuda Rončeviću utjecati i na Bandića?

Pero Kovačević

Autor:: Pero Kovačević 12/7/2010 14:14

Bivši ministar obrane Berislav Rončević nepravomoćno je u ponedjeljak na zagrebačkome Županijskome sudu osuđen na četiri godine zatvora u tzv. aferi kamioni, dok je njegov bivši pomoćnik Ivo Bačić dobio dvije godine. Obojica zajedno moraju vratiti ukupno 10,2 miljuna kuna, za koliko je, prema presudi suda oštećena država jer su 2004. Rončević i Bačić direktnom pogodbom od tvrtke Eurokamion kupili skuplja Ivecova vozila, premda je ponuda MAN-a bila pogodnija za inkriminira iznos.

Kao pravnik i pravni stručnjak – ekspert za hrvatsko nacionalno zakonodavstvo pri Haaškom sudu u Den Haagu neću se baviti analizom ove nepravomoćne presude, već ću se osvrnuti na nova posebno bitna načela i pravna stajališta iskazana u obrazloženju ove nepravomoćne presude u odnosu na državne dužnosnike i nositelje političke vlasti na svim razinama u državi, a tako i u Gradau Zagrebu.

Koja su to nova načela i kako glase?

Sutkinja Jasna Smiljanić rekla je da nositelji političke vlasti trebaju raditi u interesu države i građana, a ne pogodovati tvrtkama i na taj način nanositi štetu državnom proračunu.

– Porezni obveznici očekuju da dužnosnici rade u interesu građana, a ne da kupuju skuplje kamione umjesto jeftinijih koji također udovoljavaju potrebama Oružanih snaga – rekla je sutkinja.

– Porezni obveznici ne plaćaju obnašatelje funkcija i nosioce političke vlasti da budu poslušni, nego da rade u interesu Republike Hrvatske.

– Nije svrha da državni dužnosnici budu poslušnici ministara, nego da rade u interesu Republike Hrvatske – rekla je Smiljanić obrazlažući presudu Bačiću koji se nije pojavio na njezinom izricanju.

– Počinjenjem ovoga kaznenoga djela nije dominiralo koristoljublje već pogodovanje tvrtki kojim je oštečena država.

Kratko rečeno, pravosuđe je uspostavilo nova načela i pravna stajališta kojim traži od najviše pozicioniranih dužnosnika da su obvezni raditi u interesu građana jer ih zato plaćaju porezni obveznici, a od obnašatelja funkcija i nositelja političke vlasti da ne mogu biti puki poslušnici najviše pozicioniranih dužnosnika, jer to nije njihova svrha.

Posebno će biti zanimljivo pratiti kako će ova načela i stajališta odraziti na dužnosnike i nositelje političke vlasti u Zagrebu i bezbroj otvorenih afera u Zagrebu.

Prisjetimo se nekih od njih: slučaj zlatnih wc-a, izgradnje paviljona, izgradnje tramvajskih nadstrešnica, bezroja sumljivih zamjena zemljišta, stolaca u Lisinskom, kupnje prostora za mjesnu samoupravu na Krugama, premlaćivanja Igora Rađenovića, izradnje bolnice na kraju grada, prodaje stanova, namještanja poslova Tigri, kumovi i poznanicima, slučaja sječe šume i Kozarčevog vijenca, Krašograda, zamjene zemljišta za Limeno kazalište, slučaja Kupske, afere Rolingstonsa i tako dalje.

Pravosuđe, novoizrečenim načelima i pravnim stajalištima šalje jasnu poruku Državnom odvjetništvu, afere se više ne mogu podvoditi pod pojam ”loše političke odluke”, odluke ”kolektivnih tijela”- poglavarstva, Vlade Uprave i slično.

Pravosuđe šalje jasnu poruku naviše pozicioniranim dužnosnicima i obnašateljima funkcija i nositeljima političe vlasti u Zagrebu nema više izrade raznoraznih projekata od Ekonomskog fakulteta u Zagrebu i drugih projekata koji se plaćaju sredstvima poreznih obveznika, a poslije leže u ladicama.

 

Exit mobile version