Autor: 8/2/2012 13:44
Ukoliko se ispune najave zagrebačkih HNS-ovaca, čeka nas vruća politička jesen. Naime, HNS-ovci bi u proceduru za sjednicu u rujnu trebali poslati dva prijedloga. Prvi prijedlog je ukidanje profesionalnih funkcija predsjednika i potpredsjednika Gradske skupštine. Ovaj zahtjev mogao bi ih dovesti u sukob s potencijalnim koalicijskim partnerom SDP-om, budući da tu funkciju obnaša predsjednik zagrebačkog SDP-a.
Kolacija s SDP-om upitna
Kovačević je rekao kako bi Skupština trebala biti mjesto gdje se okupljaju časni ljudi, a na poligon gdje ”neki pioniri bezuspješno pokušavaju izgraditi karijeru”. Dodao je da je Zagreb jedino samoupravno područje koji ima profesionalne predsjednike i potpredsjednike skupštine.
– Zbog svega toga dolazi do preklapanja odnosa između gradonačelnika i predsjednika Skupštine – izjavio je Kovačević
Na pitanje novinara znači li ovakav pristup odustajanje HNS-a od kolacije s SDP-om, Kovačević je rekao da se oni spremaju na samostalan izlazak, no da nisu zatvorili vrata prema potencijalnim koalicijama. Na pitanje znači li onda to da je odustao svojih od nekadašnjih stavova da se kolacija (SDP-HNS- HSU) s državne razine treba spustiti na lokalnu razinu, Kovačević je kazao da nije, no da mu se čini da to trenutno u Zagrebu nije moguće.
Drugi prijedlog s kojim će ići na rujansku sjednicu Skupštine je promjena Statuta te uvođenje lokalne samouprave. HNS-ovci će tražiti da se vrati stari sustav općina koje bi imale određene ovlasti i vlastita sredstva.
– Na taj način bi se upravljanje gradom demokratiziralo jer bi gradonačelnik imao manje centralističke ovlasti. Samo upravljanje gradom bilo bi lakše – kazao je Kovačević
Roje: Treba sazivati zborove građana
HNS-ovci ističu da u postojećem sustavu građani imaju vrlo mali ili nikakav utjecaj na donošenje odluka.
– Na ovaj način vlast je koncentrirana u rukama nekoliko ljudi koji su preokupirani megalomanskim projektima. Sve to pogoduje društvenoj eliti i pojedinim investitorima – Vesna Roje, potpredsjednica zagrebačkog HNS-a.
Istaknuto je kako bi se stvaranjem lokalne samouprave omogućilo veće sudjelovanje građana u procesu odlučivanja jer bi kroz zborove građana mogli iznositi svoja mišljenja.