Zagrebancija

HNS: Ne brine se o prometnom zagađenju i otpadu

Autor: 4/23/2011 11:35

Zagrebački HNS-ovci su povodom Dana planeta Zemlje upozorili su na nedovoljnu brigu gradskih vlasti o okolišu. HNS-ovci ističu kako bi Zagreb trebao u Hrvatskoj prednjačiti po pitanjima ekologije i zaštite okoliša koje su osnova za kvalitetan život.

Najvažniji problemi iz ove kategorije su prema HNS-ovcima prometno onečišćenje i zbrinjavanje komunalnog otpada.

U Gradu Zagrebu registrirano je preko 410.000 vozila, od čega približno 81 posto čine osobna vozila koja svakodnevno prometuju na cestama i ispuštaju emisije ugljičnog dioksida, ugljičnog monoksida, dušikovih oksida, hlapivih organskih spojeva i čestica koje štetno utječu na ljudsko zdravlje, vegetaciju, različite konstrukcijske materijale kao i pojavu tzv. gradskog smoga.

Automobili u Zagrebu emitiraju stakleničkih plinova kao termoelektrana na ugljen u Plominu

HNS- ovci se pozivaju na istraživanja koja su pokazala da promet u Zagrebu sudjeluje s preko 50 posto ukupne emisije dušikovih oksida, ugljičnog monoksida te preko 30 posto emisije čestica u emisijama iz svih izvora u gradu uključujući i termoelektrane-toplane. Problem je što do emisije ovih tvari iz vozila dolazi pri zemlji tako da su prometnice s gustim prometom česte pojave ekstremno visokih koncentracija onečišćujućih tvari i pogoršanja kakvoće zraka, što u konačnici umanjuje kvalitetu življenja u gradu. Emisija stakleničkih plinova iz prometa grada Zagreba iznosi preko milijun tona godišnje što je u rangu godišnjih emisija iz termoelektane na ugljen u Plominu.

Stoga, HNS-ovci pozivaju da se stanje promjeni u pravcu razvoja održivog prometa koji bi trebao promovirati energetsku učinkovitost i obnovljive izvore u prometu, čišća goriva, unaprjeđenje javnog prijevoza i regulacije prometa i promoviranje uporabe bicikala i hodanja.

HNS: Jakuševačko brdo nije dobar način zbrinjavanja otpada

Drugi problem po važnosti je zbrinjavanje komunalnog otpada. HNS-ovci za ovaj loš sustav direktno optužuju Gradsku upravu. Navode kako ”Jakuševečko brdo” nije dobar način zbrinjavanja komunalnog te da treba napraviti pogone za razvrstavanje i reciklažu korisnog otpada.

 

Exit mobile version