Zagrebancija

Hitno ratificirajte Istanbulsku konvenciju!

Autor: Maja Jurišić 11/25/2013 17:04

Djelujmo protiv silovanja – koristimo Istanbulsku konvenciju, moto je kampanje ”16 dana aktivizma protiv rodno uvjetovanog nasilja”. Riječ je o kampanji koja se provodi u čak 33 europske zemlje, a koja je u Hrvatskoj počela tematskom sjednicom na Odboru za ravnopravnost spolova u Saboru.

– Statistika pokazuje kako je u svijetu jedna od dvije žene doživjela nasilje od intimnog partnera, a jedna od pet doživjela je prijetnju spolnog napada. Više od 80 posto žrtava trgovanja ljudima su žene. Istraživanja pokazuju kako žene trpe nasilje i do deset ili 15 godina prije nego konačno potraže pomoć – iznijela je Nansi Tireli, predsjednica Odbora za ravnopravnost spolova.

Silovanje je jedan od najbrutalnijih oblika nasilja nad ženama, koje u najvećem broju slučajeva ostaje neprijavljeno i nekažnjeno. Istraživanja na europskom nivou pokazuju da ih se prijavljuje svega dva do deset posto. Upravo zbog toga, ova akcija poziva na pokretanje javne rasprave o postojećim neodgovarajućim kaznenim politikama, kao i na razbijanje mitova i stereotipa koji sprječavaju žene da prijave zločin i ostvare pravdu.

Hrvatska je u siječnju ove godine takozvanu Istanbulsku konvenciju, odnosno Konvenciju o sprječavanju i borbi protiv nasilja nad ženama i obiteljskog nasilja koja, između ostalog, kaže da je nasilje nad ženama oblik rodno utemeljenog nasilja koje je počinjeno nad ženama zato što su žene. Međutim, još ga uvijek nije ratificirala.

– Sve države u regiji su ratificirale Ugovor, Hrvatska još nije. Čini mi se da je ovo dobra prigoda da se učini sve što je potrebno ne bi li upravo Hrvatska bila među državama koja će, da tako kažem, udahnuti život ovoj Konvenciji. To nije važno samo iz nekih simboličkih razloga, nego zbog toga što će Konvencija imati svoj monitoring svih odredaba koje se odnose na protekciju, prevenciju i na kazneni progon i na partnerstvo između države i udruga civilnog društva – istaknuo je Davor Derenčinović s Pravnog fakulteta u Zagrebu.

Cilj Konvencije je suzbiti sve oblike nasilja i diskriminacije, promoviranje rodne ravnopravnosti, razvoj sveobuhvatnih okvira, politika i mjera za zaštitu i pomoć žrtvama svih oblika nasilja, te pružanje podrške i pomoći organizacijama i institucijama u uspostavljanju efikasne suradnje i usvajanja sveobuhvatnog pristupa u suzbijanju nasilja nad ženama i nasilja u obitelji.

Konvencija predstavlja korak naprijed u europskom pravnom sustavu jer također kriminalizira djela poput prisilnog braka, zlostavljanja, genitalnog sakaćenja, prisilnog pobačaja i prisilne sterilizacije. Pravni stručnjaci uvjereni su kako je riječ o jednom od najvažnijih dokumenata u europskoj povijesti stoga su upravo iz Sabora poslali jasnu poruku – ratificirajte ugovor i zaštitite žene i djecu.

 

Exit mobile version