HDZ: Grad nema strategiju gospodarenja otpadom

Autor: 5/5/2011 14:42

Zagrebački HDZ-ovci su optužili Gradsku upravu da ne vodi računa o zbrinjavanju otpada. Istaknuli su kako se ne priprema lokacija na kojoj bi se trebao odlagati otpad nakon što se Jakuševac zatvori. Podsjetimo, prema direktivama iz Europske unije, Jakuševac mora biti zatvoren najkasnije do 2018. godine.

– Plan gospodarenja otpadom još nije donesen iako je rok bio 2008. godina – kazao je Mario Šiljeg, predsjednik HDZ-ovog Odbora za zaštitu okoliša i prostorno uređenje.

-.-Čistoća-.-HDZ-ovci kažu kako bi se recikliranjem moglo rješiti više od pola otpadaDodao je kako bez te strategije Grad nije mogao povući novce iz europskih fondova za realizaciju projekta zbrinjavanja otpada.

– Sve županije su krenule s izdavanjem dozvola za lokacije gdje će se odlagati otpad dok se u Zagrebu nije ni počelo s cijelim postupkom. Zato strahujemo da će sve biti odrađeno na brzinu i da to rješenje neće biti kvalitetno – kazao je Šiljeg.

Šiljeg je dodao kako se u Zagrebu godišnje proizvede 350.000 tona otpada te da se rješavanju tog problema mora pristupiti na više načina. Za početak bi se edukacijom smanjila sama proizvodnja otpada. Također bi se krenulo u projekte recikliranja i obrade otpada čime bi se količina otpada prepolovila. Dio koji se ne bi mogao reciklirati bi se na kraju termički obradio u spalionicama. Poseban problem je mulj iz pročišćivača otpadnih voda koji će se najvjerojatnije morati spaljivati.

– Nažalost nismo u stanju dati precizne podatke o tome koja je tehnologija najbolja jer nam iz Holdinga nisu htjeli dostaviti nulto stanje. Ono nam je neophodno da bi znali o kakvom je otpadu riječ i koji je kemijski sastav. Podatke koje su nam poslali su iz 2007. koji nisu dostatni budući da se od tada mnogo toga promijenilo – kazao je Šiljeg.

HDZ-ovci također osporavaju procjenu Gradske uprave da bi spalionica trebala koštati 170 milijuna eura te navode kako bi prema njihovim izračunima takav projekt trebao maksimalno koštati 120 milijuna eura. Dodaju kako Grad troši velike novce na bespotrebne i površne studije zbrinjavanja otpada. Ističu kako se te studije ne rade dovoljno kvalitetno već samo odgovaraju na načelna pitanja.