Grafitima i žvakaćama ZET-u `izbiju` milijun kuna

Autor: 3/10/2011 11:50

Čak 900.000 kuna ZET-u svake godine ”odnesu” razni grafiteri koji svojim djelima ”ukrase” tramvaje, a ta cifra nije konačna. Osim onoga nacrtanog sprejevima, flomasterima i drugim sredstvima, problem su i žvakače gume, naljepnice, proliveni sokovi od kojih je površina ljepljiva te promidžbeni letci koje svakodnevno možemo vidjeti u tramvajima.

– Puni su tramvaji smeća – istaknuo je Zvonimir Kranjec, šef Servisa tramvaja Trešnjevka.

-.-www.zet.hr-.-Ono što zapanjuje jest činjenica da radnici servisa u tramvajima nalaze i ostatke velike i male nužde te povraćanja. Iako su takve radnje Zagrepčana često zabilježene video kamerama, radnici koji moraju čistiti fekalije u tome ne pronalaze utjehu.

Iako je u tramvajima zabranjena konzumacija hrane i pića, što je i označeno na svakom vozilu, a o čemu je već pisao portal Zagrebancija, neki putnici zabrana se ne pridržavaju te iza sebe ostave smeće i oštećenja, zbog kojih se ponekad tramvaji čak moraju povući iz prometa. Time se stvaraju dodatni troškovi, ali i poremećaji u prometu te smanjenje ponude prijevoza. Tako iznos koji nesavjesni putnici godišnje prouzroče ZET-u prelaze i milijun kuna.

Sve prikolice iz tramvajske remize Dubrava trebalo bi ponovno oličiti iznutra

U ZET-u su grafiterima doskočili antigrafitnom zaštitom kojima je premazana unutrašnjost tramvaja. Iako antigrafitna zaštita ne onemogućava crtanje grafita, barem olakšava njihovo uklanjanje. Zahvaljujući video nadzoru postavljenom u tramvajima, neke se počinitelje uhvati i procesuira, no većina ih nikada ne odgovara za počinjenu štetu.

-.-www.zet.hr-.-Kako objašnjava Kranjec, samo na čišćenju grafita u servisu Trešnjevka svakodnevno bi morao biti angažiran najmanje jedan radnik. Kako se grafiti rade različitim sredstvima, neke se uspije otkloniti prilikom redovnog održavanja higijene i čistoće u tramvajskim vozilima, a zbog nekih se tramvaj šalje na ponovno ličenje ili se uništena površina zamjenjuje novom. Primjerice, skoro sve prikolice iz tramvajske remize Dubrava trebalo bi ponovno oličiti iznutra.

Osim šaranja po unutrašnjosti tramvaja, tu je šaranje po staklenim površinama oštrim predmetima, a procjenjuje se da je vrijednost stakala koja bi trebalo zamijeniti oko 4.100.000 kuna.

Najčešće se šara sa sprejevima za autolakiranje i vodootpornim flomasterima

Osim tramvaja, šara se i po nadstrešnicama i stajališnim stupovima. Pedesetak ZET-ovih nadstrešnica i 300-tinjak stajališnih stupova najčešće obilazi Željka Božić, koja na tim poslovima radi već 20 godina tijekom kojih se upoznala sa svim tehnikama oslikavanja, a o ispisanim porukama kaže da bi mogla napisati i knjigu. Dodaje kako poruke uglavnom odražavaju trenutno raspoloženje u društvu ili u sportu, tako da se do sada nagledala svega i svačega

-.-www.zet.hr-.-Novije grafite lako očisti, dok one koji su malo ”odstajali” i to na suncu čisti i po sat vremena. Najčešće se šara sa sprejevima za autolakiranje i vodootpornim flomasterima.

Najprije grafit uklanja sredstvom za čišćenje M3 i nitro-razrjeđivačem, a potom i abrazivnim sredstvom. Ponekad na stup nanosi i sredstvo za izbjeljivanje jer nakon čišćenja na njemu ostanu tragovi boje, a na kraju sve premaže sredstvom za zaštitu koje joj olakšava ponovno čišćenje grafita.

Zimi Željka ne čisti grafite jer sredstva ne djeluju

– Najgora destinacija za čišćenje je pothodnik Glavnog kolodvora i Savska cesta. Čim očistim već sljedećeg jutra osvanu novi grafiti. Osobito je ”uzbudljivo” oko izbora. Građani nas i verbalno znaju napadati kada želimo ukloniti plakat s nadstrešnice. A zna se da je na nadstrešnicama zabranjeno plakatiranje. Uz grafite najčešće nailazimo na male oglase. Ima raznih, od ponude usluga, kredita svih banaka pa čak i oglasa tipa ženidba-udaja – ispričala je Željka Božić.

-.-www.zet.hr-.-Do svojih ”radnih mjesta” Željka se vozi malenim Piaggiom, u kojeg stane njen veliki arsenal sredstava za čišćenje te voda. Naoružana krpama i kantama redovito obilazi tramvajska i autobusna stajališta u gradu i okolici.

Kada zimi temperature padnu ispod nule, ne mora toliko čistiti, jer boja iz grafita ne reagira na sredstva za čišćenje pri niskim temperaturama. U slučaju hitnih intervencija, grafit očisti ali za to potroši više sredstva za čišćenje. Željka ima i certifikat za čišćenje grafita jer bez njega ne smije raditi.

Radnici ZET-a bore i sa žvakaćim gumama koje moraju strugati, a ponekad imaju osjećaj da je sve uzaludno, jer kada se tramvaji i autobusi vrate s linije jednako su prljavi, s mnogo novih polijepljenih žvakaćih guma kao da ih nikada nisu ni čistili.

 

Prijašnji članakUživajte u čarima bioloških pokusa
Slijedeći članakVrtići i jaslice će koštati 500 kuna za sve?