6/22/2010 11:02
Svetoivanjski dani, jedna od najznačajnijih manifestacija u Zelini, ove će se godine održati od 23. do 27. lipnja. Kao i u proteklih dvadeset godina, posjetitelje očekuje bogat zabavno-turistički program.
A sve je počelo još 1990. godine, kada je Zelini vraćeno staro ime – Sveti Ivan Zelina. Od ranog jutra 24. lipnja mnoštvo ljudi iz Moravča, Bisaga, Breznice, Visokog, Kašine, Jertovca i sela nadomak Zeline došlo je na Svetoivanjski sajam na središnji gradski trg i na svečanu svetu misu u župnu crkvu. Nakon mise uslijedilo je slavlje na trgu uz mnoštvo licitara, gostioničarskih šatora, glazbe i veselja. Bilo je to jednodnevno proštenje.
Već sljedeće godine ta se zbivanja proširuju, nadopunjuju i protežu kroz nekoliko dana, a tada se i uvodi naziv Svetoivanjski dani. U organizaciju se tada uključuje velik broj ljudi, ugostitelja, prodavača bižuterije, licitara, glazbenih sastava – svako od njih ima neki svoj interes, a velik broj posjetitelja uglavnom je odlazio kući zadovoljno.
Prvih su se nekoliko godina sva zbivanja vezana uz ovu manifestaciju odvijala na glavnom trgu, ali je kasnije došlo do preseljenja na prostore SRC-a kod zelinskog bazena.
Budući da su Svetoivanjski dani već bili prerasli u tradiciju, interes obrtnika za zakup prostora za obavljanje različitih djelatnosti bivao je sve veći. Tu je i Grad našao svoj interes, pa je svake godine raspisivan javni natječaj te održano usmeno ili pismeno nadmetanje po načelu “tko da više”. A tko je više platio i izlicitirao željenu poziciju, bio je u mogućnosti zaraditi više.
Osim te zakupnine predmetne površine koja je iznosila čak i preko 10.000 kuna, trebalo je platiti i iznajmljivanje šatora i ugostiteljske opreme, potrošnju struje, potrošnju vode, pa i glazbu. Prvih nekoliko godina svaki je štand imao svoju glazbu i svaki je plaćao za sebe. Kad su uvidjeli da je to ipak, uz sva ostala davanja, previše, mali su se ugostitelji dogovorili i podijelili trošak muzike. Išlo je tako nekoliko godina, a onda je interes zakupaca prostora, zbog sve većih apetita organizatora Svetoivanjskih dana i sve skupljeg prostora, a sve manje zarade naglo pao i više i nije bilo zainteresiranih za rad.
Međutim, to nije bio i kraj takve vrste zabave u Zelini, jer je na scenu tada stupio glavni organizator, Grad.
Iznajmljeni prostor se više ne naplaćuje, ne plaća se niti struja niti voda, odnosno plaćaju ju porezni obveznici jer se ona troši iz Školske sportske dvorane (u međuvremenu su sva zbivanja ponovno vraćena u centar Zeline, tj. na prostor ispred Vatrogasnog centra) a najveći apsurd je taj što se iz gradske blagajne plaćaju i glazbeni gosti koji zabavljaju puk.
Koliko to košta porezne obveznike – građane Zeline – možemo samo nagađati. Dovoljno je samo reći da sad više ne nastupaju amaterski glazbeni sastavi ili tamburaši iz okolnih sela, sad su tu pravi gosti: Gazde, Baruni, Zvonko Bogdan, Kraljevi ulice, Miroslav Škoro, Kavaliri s Bednje, Žiga i Bandisti i tko bi ih sve nabrojio. A oni sigurno ne pjevaju od radosti ili iz ljubavi prema Zelini, oni traže novac, novac iz gradske blagajne koji tamo stavljaju Zelinčani bez obzira dolaze li na feštu u Zelinu ili ne.
No, najgore od svega je činjenica da sad niti prostor ne može iznajmiti bilo tko – taj prostor nekoliko zadnjih godina dobiva samo i isključivo jedan jedini ugostitelj, i to podoban ugostitelj, ugledan i važan član vladajuće stranke a ujedno i gradski vijećnik. Ne raspisuje se niti javni natječaj za zakup prostora, a na današnji direktan upit upućen u ured gradonačelnika može li se iznajmiti prostor za ugostiteljski štand dobili smo dogovor da je prostor zadnjih godina rezerviran i dodijeljen isključivo tom jednom ugostitelju, da natječaja nije bilo jer “za to nema potrebe” a da sve troškove organizacije i muzike plaća grad. Ne treba posebno napomenuti da čista zarada od prodaje jela i pića neće ići u gradsku blagajnu jer nju ionako pune svi građani Zeline, bilo milom ili silom, već će novac u džep lijepo spremiti dotični ugostitelj.