Zagrebancija

Gradski djelatnici u nesporazumu oko GUP-a

5/4/2015 16:04

Preko 91 tisuću zahtjeva, samo za legalizaciju, zaprimljeno je do konca travnja u nadležnom gradskom uredu. Kako bi se ubrzao postupak donošenja izmjene i dopuna GUP-a, upravo zbog tog velikog broja zahtjeva, za narednu je tematsku sjednicu Gradske skupštine, iz samog Prijedloga Odluke o izmjenama i dopunama GUP-a, izbačen dio o gradnji javnih garaža u Donjem gradu. Za te je garaže predviđena izrada prometne studije koja bi, prema predviđenju stručnjaka, mogla potrajati i do dvije godine. Navedena bi studija sadržala i prometne koridore, koji građane najviše zanimaju, budući da bi im prilikom prolaska određenog prometnog pravca kroz njihovo zemljište, Grad isplaćivao određenu naknadu.

– Ideja je bila da se omogući gradnja javnih garaža, isključivo namijenjene potrebama stanara unutar tog određenog stambenog bloka – objasnio je Alan Ordulj, zamjenik pročelnika Gradskog ureda za prostorno uređenje i promet. Ordulj dodaje kako bi se gradnjom takvih javnih garaža, rasteretilo središte grada te bi se ukinulo ulično parkiranje vozila.

S obzirom da se o javnim garažama, kao i o prometnim koridorima za koje su potrebne dododatne izrade studija, neće raspravljati, postavlja se pitanja zašto se s donošenjem GUP-a, kao i Prostornog plana Grada Zagreba, toliko odugovlačilo.

– Mislim da je loša poruka svima nama upravo ovaj dugotrajan proces koji traje od prenošenja gotovih materijala izrađivača do javnosti. Naime, postavlja se pitanje, zašto se toliko čeka da određene odluke vezane za izmjene i dopune GUP-a, koje su već izrađene, ugledaju svjetlost dana – zanimalo je Andriju Mikulića, potpredsjednka Gradske skupštine te predsjednika Odbora za zaštitu okoliša.

Međutim, očigledno je došlo do određenog nesporazuma budući da djelatnici gradskih ureda i zavoda, ako je suditi prema međusobnim reakcijama na 24. sjednici Odbora za zaštitu okoliša, nisu usuglašeni oko rokova podnošenja zahtjeva za legalizaciju i provedbu urbanističkog plana. Iz Gradskog ureda za prostorno uređenje i promet tvrde kako je rok za podnošenje zahtjeva bio prosinac 2014. godine nakon čega se trebalo krenuti u ponovljenu javnu raspravu.

– Zavod je sve trebao riješiti do 12. mjeseca prošle godine, a mi smo određene primjedbe na GUP dobivali još u veljači ove godine, što je izvan svakog roka – rekla je Tatjana Operta, pravna savjetnica pri Gradskom uredu za prostorno uređenje i promet.

Iz Zavoda za prostorno uređenje pak, tvrde suprotno. Prema njihovim riječima, rok za zaprimanje zahtjeva za legalizaciju, kao i ostalih primjedbi na urbanistički plan Grada Zagreba bio je koncem veljače 2015. godine. Pročelnik tog Zavoda, Ivica Fanjek, tvrdi kako je plan predan tjedan dana prije roka te da se ponovljena javna rasprava mogla provesti.

Uzroka takvom odugovlačenju je više. Nesporazumi između djelatnika gradskih službi, nekvalitetne studije ili štednja novca iz proračuna, sve su to mogući faktori zbog kojig GUP još uvijek nije donesen.

– Cjeloviti pristup oduzima najviše vremena, ali i štedi najviše novca. Mnoge se stvari u Zagrebu ne rade na način da imamo kvalitetne studije, na temelju kojih možemo odlučivati, već se sve radi na temelju nekih parcijalnih studijica- rekao je Dominik Etlinger, član Odbora za zaštitu okoliša.

Oštro mu je uzvratio Mikulić, koji ga je prozvao za 15 godina, što je SDP bio na vlasti u Gradu Zagrebu.

– Potpredsjednik Gradske skupštine bio je jedno vrijeme i na njenom čelu. Ni tada niste ništa napravili. Doći će vrlo brzo do određenih promjena pa ćemo vam mi pokazati kako se to radi – uzvratio je Mikulić te najavio događanja koja bi u skorijoj budućnosti, vrlo moguće mogla uzdrmati Skupštinu.

Kako se uistinu radilo u nadležnim gradskim uredima proteklih mjeseci te hoće li zastupnici na narednoj tematskoj sjednici podržati prijedlog izmjena i dopuna GUP-a, odnosno ubrzati legalizaciju ljudima koji na to čekaju generacijama, vidjet će se već u četvrtak za kada je sjednica Gradske skupštine predviđena.

 

Exit mobile version