Autor: 12/2/2010 8:22
Na redovitoj koordinaciji Gradonačelnika, predsjednika Skupštine i predsjednika Vijeća gradskih četvrti glavna tema je trebala biti izmjena statuta kojom bi se ojačao položaj lokalne samouprave. No vijećnike ta tema nije toliko interesirala koliko nerealizacija malih komunalnih akcija.
Naime, kada se došlo do te teme vijećnici su nervozno pokušavali dobiti jamstva Gradske uprave kako će sredstva za te akcije biti prebačena za iduću godinu. No takva jamstva nisu dobili, već im je na indirektan način rečeno kako novca za te radove jednostavno nema.
Vijećnici tražili da nadgledaju provođenje javnih natječaja
Vijećnici su isticali kako je jako malo potpisano ugovora te da je realizacija vrlo niska. Posebno su bili ogorčeni jer im je na prošloj koordinaciji, koja je održana prije mjesec dana, gradonačelnik obećao da će realizacija tih radove ove godine biti 100 posto. Vijećnici su tražili da ubuduće budu upoznati s kompletnim provođenja javnih natječaja za te radove kako bi ih mogli pratiti i znati ako negdje zapinje.
Kada je bilo riječi o najavljenim izmjenama Statuta, vijećnici nisu bili toliko involvirani u raspravu kao kada je bilo riječi o malim komunalnim akcijama. Iako je Boris Šprem, predsjednik Skupštine nekoliko puta tražio od njih da izađu s konkretnim zahtjevima što bi se trebalo mijenjati u Statutu kako bi se poboljšalo funkcioniranje mjesna samouprave, tih prijedloga je bilo malo.
Mario Jelić iz Stenjevca je zatražio da se na mjesnu samoupravu prebacio dio ingerencija za društvene programe.
– Ne tražimo velika sredstva no nas se ništa ne pita kada se dodjeljuju sredstava sportskim, kulturnim ili društvenim aktivnostima koje se odvijaju na najnižoj razini – kazao je Jelić.
Jelić: Dajte nam zastavu i grb
Također je zatražio da se omoguće nekakva obilježja gradskim četvrtima kako bi se ‘potaknuo lokalpatriotizam’.
Željko Sladović iz Trešnjevke sjever požalio se na ponašanje predstavnika mjesnih odbora koji se izravno obraćaju gradonačelniku i Skupštini bez da se prvo obrate njima. Jadranko Baturić iz Novog Zagreba – zapad kazao je kako se odluke donose bez konzultiranja Vijeća gradskih četvrti ili ih se samo pita za mišljenje koje nije obvezujuće za nikoga. Dodao je kako se često daju prekratki rokovi da se o nečemu očituju.
Gradonačelnik Milan Bandić im je sugerirao da, kada dobiju nerealne zahtjeve, ih ignoriraju te da ih odrade u normalnim uvjetima. No zatražio je da to ne zloupotrebljavaju i koče ostale gradske institucije. Bandić je dodao da treba biti oprezan kod izmjena Statutu budući da mnoga prava i djelokrug mjesne samouprave propisuju zakoni. Dodao je još kako bi trebalo ići na izbore ukoliko se ide u radikalne izmjene.
– No ono što sigurno treba napraviti je uvesti dežurstva u mjesnim odborima kako bi građani znali kada i kome se mogu obratiti za rješavanje problema – kazao je Bandić.
Kojić: Ne opterećujte Statut
Slavko Kojić, pročelnik Gradskog ureda za financije, sugerirao je da se Statut ne opterećuje suvišnim odredbama.
– Treba samo definirati pravnu osobnost te ciljeve mjesne samouprave – kazao je Kojić i nastavio:
– Postojanje žiro računa ne treba stavljati u Statut jer se to samo po sebi podrazumijeva.
Šprem je naglasio da manje problema dolazi zbog loše zakonske i statutarne regulative, a više zbog praktičnog nefunkcioniranja. Prozvao vje ijećnike da se više involviraju te da prestanu biti pasivni promatrači.