Gradnja staračkog doma u Maksimiru pod upitnikom

Autor: 1/23/2012 12:25

Ostaje upitno hoće li Gradska skupština podržati projekt izgradnje staračkog doma na Lašćini. Naime, gradonačelnik Milan Bandić predložio je prihvaćenje zaključka prema kojem bi privatni investitor (Animus primo i Nexe gradnja) na svom zemljištu izgradio starački doma za sto korisnika te ga prodao Gradu za 79 milijuna kuna u šest rata.

No, iza cijelog projekta stoji tvrtka Zagreb-montaža koja je osnivač i vlasnik tvrtke Animus primo. Oni bi Gradu prodali 6598 metara kvadratnih zemljišta te izgradili objekat. Zanimljivo je da za izgradnju staračkog doma nije potrebno cijelo zemljište, no ipak su predstavnici Gradske uprave predložili da se ono otkupi u cijelosti. Kako je pojasnio Boro Kisjelica, zamjenik pročelnice Gradskog ureda za imovinsko-pravne poslove, na ostatku zemljišta bi Grad mogao kasnije mogao proširiti starački dom.

-.-Zvonimira Ivanišević/ Zagrebancija-.-Igor Rađenović iz SDP-aIz svega se može zaključiti da tvrtka Zagreb-montaža ima zemljište od kojeg nema velike koristiti, budući da je stanogradnja stala te nema potražnje za stanovima. U ovoj tvrtki su se odlučili na vrlo jednostavno rješenje, prodati zemljište Gradu te na taj način uprihoditi novac.

Odluka već u četvrtak

Hoće li Skupština prihvatiti ovaj prijedlog, znat će se u četvrtka kada je sjednica. Naime, dio skupštinskih odbora prihvatio je, a dio odbacio ovu ponudu. Odbor za socijalnu skrb je odbacio ovaj prijedlog te zatražio da se odustane od dosadašnje prakse da se natječaji za staračke  domove raspisuju po gradskim četvrtima, već da se raspišu na razini cijelog grada. Oni ističu da bi se time mogle dobiti kvalitetnije ponude.

Ovakav zaključak podržao je i Igor Rađenović (SDP) na sjednici Odbora za financije, no s njim se nisu složili ostali zastupnici. Rađenović je istaknuo kako postoji čitav niz nedorečenosti u prijedlogu ugovora koji se skalpa s investitorima, poput nejasnoća oko modela otplate, ali i činjenice da tvrtka Animus primo već godinama posluje s gubitkom te zbog toga možda nije najbolji partner. Također je kazao da je pitanje je li mudro da se takvi objekti grade u zoni gdje su zemljišta skupa.

– Nije pitanje je li nam potreban starački dom, već je pitanje je li taj model gradnje dobar. Grad je izgradio Arenu koja nam je trebala, no po lošem modelu zbog čega sada plaćamo više nego što bi trebali – rekao je Rađenović.

”Ne treba odbiti baš svaki prijedlog”


-.-Zvonimira Ivanišević/ Zagrebancija-.-Milan Bandić i Slavko KojićSlavko Kojić, pročelnik Gradskog ureda za financije, pokušao je članove odbora uvjeriti da je to dobar posao ističući da je on kao predsjednik povjerenstva koje je odlučivao o ponudama dogovorio s investitorima da smanje cijenu za deset milijuna kuna.

Stjepan Horvat (HSS) na kraju je podržao prijedlog, iako je iznio nekoliko primjedbi. Istaknuo je kako bi se trebalo razmisliti i o drugim modelima gradnje, a ne samo ovom.

– Mogli bi pristupiti rješavanju problema nedovoljnih kapaciteta staračkih domova kao i kod vrtića. Zašto ne bi dali privatnicima da grade domove i upravljaju s njima, a Grad bi kao i kod vrtića subvencionirao cijenu – rekao je Horvat koji je također prigovorio na činjenicu da se ovaj dom gradi na skupom zemljištu.

Horvat je kazao kako Grad Zagreb ima svoja zemljišta na kojima bi se domovi mogli graditi.

Najveću podršku za predloženi model dao je HNS-ov Dragan Kovačević koji je kazao da ne vidi razlog da se on odbije. Istaknuo je da je prema svim kriterijima ponuda prihvatljiva.

– Cijena je realna i, ako su sredstva osigurana, treba prihvatit ponudu. Ne možemo odbijati svaki prijedlog i odgađati realizaciju projekata – rekao je Kovačević koji je prebacio članovima drugih odbora da oni ne trebaju voditi brigu o financijskom aspektu ponude, već o onom dijelu kojim se njihov odbor bavi.

Stipe Pavlović (HSU) je kazao kako se dvadeset godina nije izgradio niti jedan starački dom te stoga treba podržati ovaj projekt.