Građani zabrinuti zbog azbestnog krova u kvartu

Autor:: Tena Šnajder, Autor:: Tanja Molvarec 7/5/2011 11:44

Objekt u Medarskoj ulici 69 u sklopu kojeg je i trgovina Konzum ima krov koji je pokriven opasnim azbestnim pločama. S obzirom da tamo prolazi mnogo ljudi, većina građana je zabrinuta za svoje zdravlje. Iz Ureda za odnose s javnošću Konzuma odgovorili su da je riječ o trgovini koja je u najmu u tom poslovnom prostoru. Oni stoga ne mogu ništa napraviti kako bi se ploče uklonile jer nisu vlasnici prostora.

Potaknuti i nedavnom pričom o azbestnim pločana koje pokrivaju krov osnovne škole A.G. Matoša odlučili smo provjeriti koliko zgrada u gradu sadrži taj opasan materijal koji uzrokuje azbestozu pa čak i rak pluća.

Odgovor smo potražili u Gradskom stambenom komunalnom gospodratsvu. GSKG nema podatak koliko ukupno zgrada u Zagrebu ima azbestne ploče. Jedino možemo reći da se na svim objektima koji su pod našim upravljanjem kod sanacije krova takve ploče uklanjaju i zamjenjuju materijalima novih tehnologija i pokrovima koji zadovoljavaju postojeće zakonske odredbe. Bitno je reći i kako su izvođači radova obvezni uklonjene salonitne odnosno azbestne ploče deponirati na mjesto koje ima odobrenje za zbrinjavanje takvog otpada te da u cijelosti surađujemo s Ministarstvom zaštite okoliša, prostornog uređenja i graditeljstva, glasio je njihov odgovor.

Postoje ovlaštene tvrtke za pažljivo uklanjanje azbesta

Ni iz Ministarstva zaštite okoliša nisu bili konkretniji. Budući da azbestna vlakna i prašina, kada se nađu slobodni u zraku i atmosferi mogu nepovoljno utjecati na okoliš te zdravlje ljudi i životinja jer se talože na tlo, u vode i na dišne organe, azbestna vlakna su 2005. godine odlukom ministra zdravstva i socijalne skrbi uvrštena na listu Lista otrova čija se proizvodnja, promet i uporaba zabranjuju u Hrvatskoj.

Ipak, zbog značajnih financijskih ulaganja koje iziskuje zamjena salonit ploča drugom vrstom pokrova, konačan rok do kojeg se ona mora obaviti nije propisan, odgovor je Ministarstva. Iz Ministarstva upozoravaju da je potrebno voditi računa o činjenici da svaki proizvod, pa tako i salonit ploče imaju rok trajanja nakon kojeg dolazi do promjene njihovih svojstava, pri čemu one više ne osiguravaju optimalnu toplinsku izolaciju, ili pak se pak počinju mrviti. Salonitne ploče nikako nije preporučljivo bacati s krova, već ih je potrebno pažljivo spustiti i složiti na mjesto pristupačno za prijevoz. Kako bi se spriječilo njihovo lomljenje i rizik po ljudsko zdravlje sveo na minimum, naša preporuka je da se poslovi njihova uklanjanja i pripreme za preuzimanje ovlaštenom skupljaču, prepuste ovlaštenim osobama koje su obučene za ovu vrstu poslova. Podatke o ovlaštenim tvrtkama moguće je dobiti u Agenciji za zaštitu okoliša.