Građani traže bolje rezultate suzbijanja korupcije

Autor:: Sarah Srdar 12/9/2011 15:06

U sklopu obilježavanja Međunarodnog antikorupcijskog dana predstavljeni su rezultati istraživanja na temu ”Što građani očekuju od nove vlade”. Čak 86 posto građana smatra kako nova Vlada treba uložiti znatno veće napore i pokazati bolje rezultate na području suzbijanja korupcije.

-.-Prt Scr Jabuka TV-.- Nikola Kristić– Sve afere i sudski postupci nisu znak da se korupcija smiruje i smanjuje, već naprotiv, pokazuje da su ranije slabije ocjene imale utemeljenje. Ta priča o suzbijanju korupcije ne smije stati, a stanje se ne mijenja samo pukim promjenama političke vlasti. Takva promjena je u ovom trenutku samo preduvjet uspješnije borbe protiv korupcije – rekao je Nikola Kristić, predsjednik Transparency International Hrvatska.

Zamjenik šefa delegacije Europske Unije u Republici Hrvatskoj, Paolo Berizzi, iznenađen je promjenama na suzbijanju korupcije. On je u Hrvatsku stigao prije nešto više od tri godine, a tvrdi kako se od tada štošta promijenilo.

– Došao sam u Hrvatsku prije tri godine i tri mjeseca, nešto prije nego je bomba ubila Ivu Pukanića. Nezamislivo je vidjeti koliko se pomakaod tada dogodilo u Hrvatskoj na planu borbe protiv korupcije – kazao je Paolo Berizzi.

Hrvatska je po indeksu percepcije korupcije ove godine dobila ocjenu 4,0 što je za jednu desetinu boda slabije nego prošle godine. Cilj Hrvatske je približiti se zlatnoj sredini, to jest ocjeni 5,0.

-.-Prt Scr Jabuka TV-.- Paolo Berizzi– Započete reforme treba dovršiti. Prioriteti su ubrzanje sudskih postupaka i rješavanje zaostataka. Jedan od ključnih planova mora biti jačanje autoriteta, ali i odgovornosti i etičnosti sudaca kao i svih pravosudnih službi. Rješavanje korupcije temeljni je preduvjet za stvaranje zdravog društva, društva jednakih šansi za sve i uspješne države – rekao je Željko Jovanović, predsjednik Nacionalnog vijeća za praćenje provedbe Strategije suzbijanja korupcije.

Govornici su bili složni u činjenici kako je Hrvatska puno napravila na planu suzbijanja korupcije, ali kako još nismo blizu cilju.

Sedmu silu, medije, smatraju najutjecajnima u informiranju i osvještavanju javnosti o štetnosti korupcije koja se s razlogom naziva karcinom društva.