Autor: Ivana Šimac 11/29/2014 14:09
Tri OPG-a, nekoliko gradskih političara i nebrojeno građana koji su na subotnje jutro požurili kupiti domaći lički krumpir koji se prodavao na tržnici Borongaj. Iako se na prvu učinili kako je 20 tona autohtone hrvatske vrste krumpira previše, već do podneva bilo je jasno kako će građani kupiti sve što su ovi proizvođači donijeli.
– Ima 20-tak tona ličkog krumpira ovdje danas na tržnici Borongaj. S pojedinim gradskim političarima i proizvođačima ličkog krumpira. Na taj način pomažemo ali i promoviramo lički krumpir kao autohtoni, među prvim zaštićenim proizvodima u Republici Hrvatskoj – rekao je Nikola Vidaković iz Udruge proizvođača ličkog krumpira.
Kilogram po svega tri kune privukao je mnoge, jer osim što građane privlači kvaliteta i garancija domaćeg prehrambenog proizvoda, cijena je i više nego prihvatljiva.
– Nastojimo pomoći kroz direktan plasman proizvoda proizvođača, usprkos embargu i svemu. Vjerujemo kako je to najbolja šansa za naša mala obiteljska gospodarstva da svoje proizvode prodaju direktno kupcima. Lički krumpir ima zaštitu geografskog podrijetla, a s druge strane znamo da mali proizvođači ne mogu doći u velike shopping centre. Ljudi se prilagođavaju kupnji proizvoda, a time štitimo proizvodnju – rekla je Renata Šeperić Petak, stručnjakinja za EU fondove i regionalni razvoj i dodala – Cijena od tri kune po kilogramu nije niska, jer mi ne uvjetujemo OPG-ove, ovo je cijena koju su oni odlučili. Mi smo kao političkaorganizacija platili prijevoz šlepera od Gospića do Zagreba – rekla je Šeperić Petak.
Upravo zbog niskih cijena, građani su iskoristili priliku i kupili zalihe krumpira, i to ne samo za vlastite potrebe kako smo uspjeli doznati.
– Pozdravljam ovakve akcije. Prije dva tjedna sam na istome mjestu tu na tržnici Borongaj kupio i nekoliko kilograma mandarina od proizvođača iz doline Neretve. Ovo je prilika da dođemo do domaćeg hrvatskog proizvoda, po dosta povoljnim cijenama, a još smo i pomogli našim proizvođačima – rekao nam je Zdravko koji je sa suprugom kupio više kilograma ličkog krumpira.
-Ja sam kupio i sebi, ali kupujem i za još nekoliko prijatelja i prijateljica – dodao je Ivan koji je imao pun prtljažnik ličkog krumpira.
Nakon što se Ministarstvo poljoprivrede nije oglasilo kada je pokrenuta akcija prodaje mandarina iz doline Neretve, od istih nema glasa ni sada kada se pomaže proizvođačima ličkog krumpira. Možda je stvar do preferencije pojedinih prehrambenih kultura. Utoliko je red saznati što ministar Jakovina voli jesti od domaćih proizvoda i tek onda zatražiti pomoć vrhovne hrvatske političke institucije za poljoprivredu.