Autor: Alen Ostojić
Centar za video nadzor pogrešno parkiranih vozila, zaštitu od grafita i očuvanje javnog reda Grada Zagreba, gradonačelnik Bandić svečano je otvorio 12. prosinca 2011. godine. Kazao je tada: „Ovo nije nikakvo špijuniranje ni zadiranje u ljudska prava, ovo je samo poboljšanje sigurnosti i uvođenje reda“. Na otvorenju ostao sam iznenađen, jer smo prethodno, u studenom u Gradskoj skupštini podržali sporazum između gradonačelnika i ZGH kojim Grad Zagreb za 16 milijuna kuna od ZGH otkupljuje sustav video- nadzora, kojega čini 225 kamera, uz obrazloženje da će sustav biti namijenjen nadzoru pogrešno parkiranih vozila! Gradonačelnik je u tom trenutku doista napravio veliki iskorak u ostvarivanju urbane sigurnosti, pod video- nadzor dodao je zaštitu od grafita i očuvanje javnog reda. Međutim, gradska uprava tada, a ni sada, nije ekipirana i educirana kako bi mogla kvalitetno upravljati cjelovitim projektom video- nadzora Zagreba. Ono što posebno želim naglasiti, u ovih deset mjeseci rada centra jest sljedeće: granicu narušavanja privatnosti građana prešli su nekoliko puta.
Nedavno je pod video-nadzor stavljen Britanski trg, a uskoro slijedi instaliranje kamera na tržnicama Savica, Trešnjevka i Dubrava. Polako, ali sigurno gradska uprava ide ka cilju, instaliranju svih 225 kamera u jedinstveni zagrebački Centar za video-nadzor pogrešno parkiranih vozila, zaštiti od grafita i očuvanju javnog reda.
Bandić kamere postavio bez javne rasprave
Međutim, taj gradonačelnikov put ka instaliranju svih 225 kamera u zagrebački Big Brother, popločen je isključivošću, jednosmjernošću i neprimjerenom tajnovitošću. Gradonačelnik se, za razliku od njegovih kolega iz brojnih europskih metropola odlučio za razvoj video- nadzora bez komunikacije s građanima.
Gradonačelnik, (kada već nije otvorio javnu raspravu kod uvođenja projekta video-nadzora) na mjesnim zborovima, građanima mora objasniti zašto se kamere postavljaju u njihovom kvartu, ulici, tržnici, trgu. Građani imaju pravo znati koja su područja već obuhvaćena kamerama, gdje su kamere instalirane, a u kojim područjima će tek biti postavljene.
Građani imaju pravo biti jasno i trajno informirani o svemu što se tiče video-nadzora njihove anonimnosti i privatnosti na javnim površinama Grada Zagreba.
Istovremeno, gradonačelnik je u obvezi građanima kazati tko je ispred gradske uprave odgovoran za video-nadzor, tko je odgovorna osoba za poštivanje načela privatnosti građana, kome se građani mogu javiti oko možebitnih problema s video- nadzorom i slično.
Ostojić: Odmah donijeti odluku o postavljanju obavijesti građanima da su pod video-nadzorom
Na kraju, pristojno bi bilo da gradonačelnik odmah donese Odluku, da se na svim javnim površinama, koje su pod video- nadzorom Grada Zagreba, na vidnome mjestu iz svih smjerova, postave pisane obavijesti: OVAJ PROSTOR JE 24 SATA POD VIDEO- NADZOROM GRADA ZAGREBA.
Stoga, gradonačelniče, poštujte navedena prava građana, jer video- nadzor nije Vaš osobni alat, već je isključivo alat građana, u funkciji njihovog sigurnog življenja u Zagrebu.