Autor:: Bruno Matković 7/1/2011 12:31
Grad Zagreb raspisao je javni natječaj za prodaju stanova koji su bespravno useljeni. Riječ je o 10 stanova na području Vrapča, Blata i dva stana u Centru.
Ta dva stana u Centru, kako piše u Javnom natječaju, ”koriste se bez valjane pravne osnove (bespravni korisnici)”. U tekstu natječaja navodi se da, ukoliko Grad Zagreb ne može predati stan u posjed novom vlasniku zato što ga koristi treća osoba, Grad se odriče bilo kakve naknade štete.
Za mišljenje o ovom slučaju upitali smo mag.iur Igora Skalu.
– Grad Zagreb uglavnom obvezu takozvane deposedacije prebacuje na potencijalne kupce, baš iz razloga što je jako dobro upoznat s teškoćama povezanima s deložacijom. Stoga je izvjesno da će kupci ta dva stana borbu za iseljenje bespravnih stanara morati voditi sami – ističe Skala te dodaje:
– Dakle, kupcu preostaje kupiti stan na rizik, provjeriti dugovanja po režijama (što je uputno napraviti prije kupnje zbog potraživanja po eventualno neplaćenim računima) i zatim ovlaštenim distributerima podnijeti zahtjev za isključenje struje, vode, plina, telefona i to poštom preporučeno s povratnicom. Naime, vlasnik stana dužan je platiti troškove nastale u stanu bez obzira tko ih je napravio, što znači da bi troškove nastale do trenutka prodaje stana trebao snositi prodavatelj, Grad Zagreb, a to je potrebno ugraditi u ugovor.
Jamčevina za sudjelovanje u natječaju iznosi pet posto
Ukoliko bespravni korisnik ne želi napustiti stan i predati ga u posjed novom vlasniku po zaključenju ugovora o kupoprodaji, potrebno je tužbom zatražiti iseljenje bespravnih stanara i eventualnu isplatu najamnine radi stjecanja bez osnova.
– Vremensku odrednicu trajanja postupaka teško je predvidjeti, jer se tek po pravomoćnoj presudi donesenoj u parničnom postupku za iseljenje, ovršnim postupkom provodi deložacija bespravnih stanara što može, s obzirom na znatne mogućnosti odugovlačenja postupaka, trajati i nekoliko godina – pojašnjava nam Skala.
Rok za dostavu pisanih ponuda za stanove u vlasništvu Grada je 30 dana, a otvaranje ponuda bit će javno u prostorima Gradske uprave 23. kolovoza 2011 godine. U javnom natječaju se navodi kako jamčevina za sudjelovanje iznosi pet posto.
– To je nama u Gradu samo garancija da budemo sigurni kako natjecatelji misle ozbiljno i kako se na natječaj ne bi prijavljivali ljudi bez razloga – pojašnjavaju iz ureda Gradonačelnika.
U javnom natječaju stoji da povjerenstvo koje provodi natječaj može, bez navođenja razloga, predložiti da gradonačelnik ne prihvati niti jednu ponudu.
Na naš upit što se događa onda s uplaćenim jamčevinama, dobili smo odgovor da se one u potpunosti vraćaju isto kao i jamčevine za ponude koje nisu pobijedile na natječaju.