Autor: Martin Pulić 12/1/2010 16:03
Inspektori državnog inspektorata koje je uputio Gradski ured za promet istražuju Udrugu Radio Taksi Zagreb čiji taksisti još uvijek prevoze putnike po istim cijenama iako su po odluci Gradske skupštine morali smanjiti cijene još prije 27 dana.
Angažman inspektorata potvrdio nam je Božo Merlin iz tog Ureda. Podsjetimo, gradski zastupnici su na Skupštini 26. listopada donijeli odluku prema kojoj se cijene u prijevozu taksijem snižavaju za petnaest posto, a odluka je trebala stupiti na snagu 4. studenog.
– Svi nas napadaju jer nismo još spustili cijene a ne znaju kakve probleme imamo! U Zagrebu imaju samo dva servisa koja podešavaju taksimetre a za svaki taksimetar potrebno je sat vremena posla! Sad zamislite koliko treba vremena da bi se podesili taksimetri na 1034 taksija – kaže nam predsjednik Udruga Radio Taxi Zagreb Juraj Šnidarić.
Tvrdi da Udruga radi punom parom i da su dosad podešeni taksimetri na otprilike 300 taksija koji već prevoze putnike po nižim cijenama. Spor proces snižavanja cijena Šnidarić pravda i čekanjem na mišljenje Ministarstva prometa.
Vijećnik SDP-a Jurica Meić oštro osuđuje ponašanje zagrebačkih taksista i kaže da je svaki građanin koji je nakon 4. studenog platio taksi po staroj cijeni bio pokraden. – Drago mi je da je inspektorat aktiviran. Što se tiče izjava taksista da im treba vremena za ugradnju taksimetara milsim da su to samo izgovori koji se izmišljaju kad se nešto ne želi napraviti – kaže Meić.
Predsjednik Gradske skupštine Boris Šprem istakao je da je Mijo Bezer iz Gradskog ureda za promet morao provesti odluku Skupštine te da su taksisti morali spustiti cijene. Bezer je trenutno u Švedskoj pa nismo mogli dobiti njegov komentar.
– Ma nema se meni što Bezer obraćati dok mi ne završimo posao podešavanja taksimetara – kaže Juraj Šnidarić.
Prema odluci Skupštine, najviša cijena prijevoza taksijem trebala je za početak vožnje iznositi 16 kuna, vožnja po kilometru šest kuna, vrijeme čekanja po satu 43 kune, a prijevoz prtljage po komadu dvije i pol. Noćna vožnja od 22 do 5 sati, kao i vožnja nedjeljom i blagdanom od 0 do 24 sata, veća je za 20 posto.