Autor: 4/18/2012 13:11
Gradska uprava morat će postaviti natpise upozorenja na početku javnih površina koje se snimaju kamerama. Naime, to od njih zahtjeva novi pravilnik Ministarstva unutarnjih poslova.
Grad Zagreb je pokrenuo projekt video-nadzora parkinga, koji bi trebao prerasti u projekt nadziranja fasada, a u konačnici bi trebao postati sastavni dio gradskog sustava urbane sigurnosti. Upravo tako je prilikom početka rada centra za videonadzor kazao gradonačelnik Milan Bandić. Podsjetimo, krajem prošle godine krenulo se u postavljanje kamera koje snimaju prometne prekršaje. U planu je postaviti 225 kamera na 75 lokacija.
Gradski zastupnik Alen Ostojić (HSLS) je tada upozoravao kako je cijeli projekt na rubu zakona te da se prilikom snimanja javnih površina treba voditi računa o privatnosti građana. Naveo je kako osobe koje rade u tom centru trebaju biti posebno obučene te da se treba upozoriti građane da se snimaju.
Ostojić je tada najavio kako se očekuje donošenje pravilnika kojim bi se postavili uvjeti po kojima se smije snimati na javnim površinama.
Pravilnik donesen prije mjesec dana
Pravilnik je MUP konačno donio sredinom ožujka. Njime su definirani načini i uvjeti obavljanja poslova privatne zaštite na javnim površinama. Tako se u članku 13. navodi da je nužno postaviti “pisanu obavijest da se prostor štiti videonadzorom, jedinica lokalne samouprave dužna je istaknuti na vidnom mjestu na javnoj površini tako da je mogu vidjeti osobe koje ulaze na štićeni prostor javne površine iz svih smjerova”.
Pravilnik definira još nekoliko stvari, poput čuvanja snimljenog materijala. U članku 14. stoji kako se materijal mora čuvati minimalno 168 sati na mediju na kojem je pohranjen te da se mora ustupiti državnim institucijama koje se bave kaznenim progonom, ukoliko oni to zatraže. Također se navodi da prostorija u kojoj se čuvaju te snimke mora biti zaštićena.
Jedinicama lokalne samouprave se omogućava, osim postavljanja kamera, postavljanje rampi, ograda i drugih tehničkih elemenata kojima se sprječava ulazak motornih vozila na javne površine te korištenje ručnih detektora metala.
U članku 12. stoji kako “rezolucija kamera mora osigurati 130 pix/m (piksela po metru) što predstavlja prepoznavanje osoba u sceni/kadru. Snimač mora podržavati snimanje videoinformacija od 130 pix/m za svaku kameru po svakom kanalu.”
Ostojić: Građani trebaju nadgledati rad službe
Pravilnik u članku 15. traži od jedinica lokalne samouprave da prije postavljanja tih sustava mora sastaviti pisani prijedlog kojim se definira njegova svrha i namjena. Na temelju ovog članka može se zaključiti kako je Grad Zagreb te kamere postavio ilegalno.
U Gradskoj upravi nisu bili spremni komentirati cijeli slučaj, rekavši samo kako su naručili izradu ploča s natpisima koje će se postaviti na početak površina koje se snimaju. Ostojić nam je kazao kako bi to trebao tek biti početak. Ističe kako bi što prije trebalo oformiti Vijeće za građansku kontrolu videonadzora.
– Na taj način bi se umirilo građane i spriječilo zloupotrebe – rekao je Ostojić i dodao kako je to uobičajena praksa u europskim gradovima koji imaju iste takve sustave.