Autor: Kristina Križić 3/19/2012 10:47
Šečući zagrebačkim ulicama vidjet ćete brojne natpise i reklame. Jedan od njih su i zidne novine koje su projekt Udruge Bacači sjenki. Zidne novine dio su urbane zagrebačke kulture kao najjavnije moguće mjesto urbane komunikacije. One na jedan sasvim običan način progovaraju o svemu što nas okružuje.
– Iza te male plohe stoji ogroman rad. Dok hodate gradom možete doznati brojne zanimljivosti. Za neke informacije bi morali otići u knjižnicu ili pročitati nekoliko knjiga, a prednost zidnih novina je što jednim pogledom na njih dobijete snažnu informaciju – ispričao nam je Boris Bakal, voditelj udruge Bacači sjenki.
Udruga je obrađivala brojne teme, a jedna od njih je bila i proučavanje javnih prostora kao mjesta za protestiranje. Srećko Horvat i Srećko Pulig proveli su istraživanje na lokalnoj razini te su rezultate predstavili na zidnim novinama.
U brojnim projektima u posljednje vrijeme Bacači sjenki ističu grad kao polje i temu umjetničkog istraživanja. Pored proširenja na druge gradove, Udruga je raspisala i međunarodni natječaj kojim pozivaju umjetnike svih profila zainteresirane za ovakvu vrstu suradnje, a vrijedi do 20. ožujka.
– Postoje brojne teme koje su nam zanimljive. Pozivam sve koji imaju nekakvu ideju da nam se jave. Svjesni smo da ljudi ne mogu detaljno elaborirati neku temu, važno nam je da je tema dobra, a za ostalo ćemo se mi pobrinuti – rekao nam je Boris Bakal.
U Zagrebu ima sedam sandučića, a uskoro će se otvoriti i jedan u Dubravi blizu Gradske knjižnice
Čak tri edicije Udruga je odlučila posvetiti Miroslavu Krleži, a tema prve je bila Krležin život u Zagrebu. Hrvatski pisac je promijenio čak 27 adresa u Zagrebu.
– Arhitektura je koreografija grada. Kako se Krleža puno puta selio, htjeli smo prikazati njegov ples po gradu. Svi mi imamo svoju koreografiju. Ako se neki dućan zatvori, stanari tog kvarta morat će otplesati do nekog drugog dućana – slikovito nam je pojasnio Bakal.
U Ulici Republike Austrije trenutno je edicija posvećena je ljudskoj gluposti o kojoj je Krleža pisao u svom romanu Na rubu pameti. Ova edicija funkcionira i kao vizualni znak. Ako se udaljite i izdaleka promotrite zidne novine, uočit ćete Krležin lik. Želite li uistinu upoznati Zagreb i njegove stanovnike, dok šećete gradom, promatrajte zgrade i njihove poruke. Jer svaka zgrada priča svoju priču.