Autor: Stjepan Marković 2/8/2013 15:25
Prije nekoliko mjeseci velika bura digla se oko rješavanja problema bespravnog korištenja stanova kada je gradonačelnik Milan Bandić predložio da se ovaj problem riješi prodajom tih stanova. Zastupnici u Gradskoj skupštini odbili su to pod obrazloženjem da je to neprovedivo te da se ne može prepustiti kupcima da u svoje ruke preuzimaju deložiranje bespravnih stanara. Na kraju je skupštinska većina usvojila svoju odluku kojom se ti stanovi daju u najam.
Ova cijela priča aktualizirala je problem bespravnog korištenja gradske imovine, a da je riječ o velikom problemu najbolje govori podatak da je ovdje riječ o 1847 stanova i 550 poslovnih prostora čija je ukupna površina preko 120.000 metara kvadratnih. Usporedbe radi, to je više od 15 nogometnih igrališta.
Prilikom predstavljanja prijedloga gradonačelnik je nije znao odgovoriti na pitanje koliko se deložacija obavi godišnje to tvrdio je da se izbacuju svi koji nisu socijalni slučajevi te nas je uputio da konkretan odgovor dobijemo od nadležnog ureda.
No službeni podaci Gradskog ureda za imovinsko pravne poslove (koje smo čekali mjesecima) demantiraju gradonačelnika te pokazuju da se problem nije rješavao već ga se gurao pod tepih. Naime, iz odgovora može se vidjeti da se godišnje obavi tek 10-ak deložacija godišnje odnosno ispod jedan posto. “U 2011.zakazane su 152 deložacije,a provedeno ih je 13, dok je u 2012. od 136 zakazanih deložacija provedeno 10”, stoji u odgovoru kojeg potpisuje pročelnica Ninoslava Zeković.
No bez odgovora smo ostali na dio pitanja koji se odnosio na prethodna razdoblja, kao i na dio pitanja o kvadraturi bespravno korištenih stanova.
“Aplikacija upravljanja imovinom ne podržava pretraživanje i unos podataka glede broja zakazanih deložacija iz ranijih i godina i površina tih stanova, niti broja o ‘provaljenih’ i o njihovoj površini. Po saznanju za bespravno useljenje ili bespravno korištenje stana kojim upravlja Grad Zagreb, iniciraju se odgovarajući postupci. Tako je od 01. 01. 2011. do danas inicirano 64 postupka za iseljenje i 19 postupaka radi smetanja postupaka”, stoji u nastavku odgovora.