Autor: Maja Gujinović 12/15/2009 11:33
Grad Zagreb uskoro bi mogao ostati bez vlasništva nad novootvorenim Muzejom suvremene umjetnosti kojeg je još 1954. godine utemeljio, i to na način da polovicu osnivačkih prava prenese Ministarstvu kulture.
Ako se oba tijela izjasne pozitivno MSU će jednako kao i Hrvatsko narodno kazalište te Galerija Klovićevi dvori postati jedna od ustanova mješovitog vlasništva i prestaje biti jedna od gradskih ustanova u kulturi.
Za ovaj prijedlog jedni od prvih su saznali potpredsjednici Gradske skupštine, što nam je potvrdila i Morana Paliković Gruden. I ona, ali i mnogi drugi članovi predsjedništva Skupštine protive se ovoj odluci.
– Iako još nisam vidjela tekst prijedloga mogu reći da je ovo zaista velika odluka. Na taj način ne odričemo se samo zgrede MSU-a već i fundusa koji će onda postati dijelom državni. Također Ministarstvo bi imalo pravo biranja ravnatelja i drugih ovlasti ispred grada – rekla je zastupnica Paliković Gruden.
A upravo je povijest biranja ravnatelja ovog Muzeja bila do sada obilježena napetošću između grada i Ministarstva.
Kako saznajemo prijedlog je već dogovoren na Vladi, a takav razvoj situacije ne iznenađuje s obzirom da je država u jednakom omjeru učestvovala u izgradnji zgrade, čije je cijena dosegla više od 400 milijuna kuna, kojih se neće lako odreći.
Jasen Mesić jedan je od onih koji će glasati za ovaj prijedlog.
– Muzej je od regionalne i državne važnosti te prerastao je Grad. Ministarstvo je ipak uložilo pedeset posto u izgradnji zgrade pa zbog tog ulaganja i zbog programsko-upravljačke politike mislim da je normalno da ta polovica postane državna – rekao je HDZ-ov zastupnik u Skupštini Jasen Mesić.
>>> FOTOGRAFIJE S SVEČANOG OTVORENJA MSU-A MOŽETE POGLEDATI OVDJE
– Onaj tko ulaže bi trebao imati pravo vlasništva, a Grad je taj koji je ulagao u MSU svih tih godina. Šteta što se ovo pitanje pojavljuje tek sada, nakon otvorenja zgrade – rekao je Kregar.
Potpredsjednica skupštine Tatjana Holjevac također se protivi ovom zahtjevu
– Nije moguće da Grad financira nešto pa da to preda Ministarstvu. Zemljište na kojem je MSU je gradsko, financirao se iz gradskog proračuna. To će biti slučaj jednak bolnici u Blatu koju su građani financirali samodoprinosima pa je pola dano državi – rekla je Tatjana Holjevac.
Kolumnu na ovu temu napisala je i naša kolumnistica Andrea Zlatar. Pročitati ju možete ovdje: MSU – bratski ili popola? | Kulturno otvorenje desetljeća ispalo je organizacijski promašaj zbog kojeg su mnogi ostali na hladnoći. Opširnije čitajte u tekstu: KISNULI ZBOG POLITIČARA Pintarić: Drago mi je što su ljudi čekali na kiši |
Samo dan prije velikog otvorenja najočekivanije kulturne institucije u Hrvatskoj, u zgradi MSU-i radnici, strojevi i neimenovana djela. Opširnije čitajte u tekstu: REPORTAŽA UOČI OTVORENJA U MSU umjetnost i dalje uskraćena | Najveći muzej u Hrvatskoj, MSU, za idealno funkcioniranje treba barem još 70 zaposlenih, no gradska uprava nije to ove godine imala u planu. VAPAJ MSU ZA RADNICIMA Najveći muzej u Hrvatskoj ima najmanje zaposlenih |