Autor: 12/22/2012 12:08
Akademija za politički razvoj organizirala je panel diskusiju o gospodarskim prespektivama za iduću godinu pod nazivom: Gospodarski izgledi za 2013. nastavak krize? Okupljeni su se složili kako je hrvatsko gospodarstvo u teškom položaju zbog nedređene političke situacije te nefunkcioniranja države.
Rađenovć je istaknuo da se Hrvatska nalazi u lošoj ekonomskoj situaciji jer se godinama nije ništa radilo. Na kraju je izrazio nada da će se u godini pred nama okrenuti negativni gospodarski trendovi. Ovaj optimizam ne dijeli Goran Marić, predsjednik saborskog Odbora za financije, koji ističe kako Hrvatska još uvijek nije definirala svoje ekonomske ciljeve
– Svi makro ekonomski pokazatelji imaju negativan predznak, s ovim gospodarskim modelom ne izlazimo iz krize – konstatirao je Marić koji je dodao kako bi trebalo prvo jasno definirati ekonomske i socijalne ciljeve te onda krenuti u njihovo provođenje
Marić navodi kako pad kreditnoga rejtinga se ne mora poskupiti cijenu zaduživanja Hrvatske no dodaje kako treba potražiti alternativne načine pribavljanja svježeg kapitala. Predstavnici realnog sektora ističu kako za inovativne tvrtke kriza ni ne postoji.
Tako je Zvonimir Viduka, direktor ALTIPRO d.o.o. kazao kako oni krizu nisu ni osjetili jer imaju inovativan proizvod koji izvoze u 22 zemlje
– Nama je kriza dobro došla jer svi trče oko nas – kazao je Viduka i dodao kako će Hrvatska izaći iz krize kada postane zemlja znanja i inovacija.
Viduka se požalio na loše kreditne mogućnosti te nedovoljnu brigu države o poduzetnicima. Kazao je ako bi državni službenici trebali češće se konzultirati s realnim sektorom te olakšavati im poslovanje.
Na ovo izlaganje nadovezao se i Hrvoje Stojić, glavni analitičar Hypo banke koji je kazao da statistički pokazatelji govore kako su u problemima prvenstveno stari giganti koji se oslanjaju na stare proizvode i staru tehnologiju poput brodogradilišta.
– Ako bi se iz analize maknuli takve tvrtke onda bi se moglo vidjeti da hrvatski izvoz raste 10 posto – rekao je Stojić dodavši da je budućnost u malim i srednjim tvrtkama koje proizvode za svjetska tržišta:
– Ona su konkurentna, a bit će još konkurentnija ulaskom u EU
Iako je kazao da analitičari predviđaju pa u naredne dvije godine Stojić vjeruje da bi se nakon lokalnih izbora u svibnju iduće godine situacija mogla popraviti. Naime tada bi se moglo početi s reformama, a i tada bi Hrvatska trebala postati članicom EU