Zagrebancija

Goran Čolak kreće po novi svjetski rekord

Autor: Gorana Banjeglav 10/2/2013 17:15

Koliko dugo možete izdržati bez daha? Minutu ili dvije. Jedan od najboljih svjetskih ronioca, Goran Čolak pod vodom može izdržati puno dulje – čak 22 minute i 30 sekundi.

Do nedjelje je rekord iznosio 22 minute i 22 sekunde, a Goran je pod vodom izdržao osam sekundi dulje. Iako se čini nemogućim da čovjek pod vodom izdrži 22 minute bez disanja, tajna je u udisanju čistog kisika 15-ak minuta prije urona.

– Ovakva vremena moguća su zbog toga što se prije držanja daha diše čisti kisik i automatski se prolongira vrijeme držanja daha nekoliko puta. Moj rekord s kojima sam postao svjetski prvak je devet minuta i 18 sekundi disanjem normalnog zraka, a ovdje su vremena puno dulja – ispričao nam je ovaj višestruki svjetski rekorder.

Ovo je drugi rekord kojeg je Čolak srušio ove godine, u veljači je oborio nacionalni rekord u statici koji sad iznosi devet minuta i sedam sekundi. Opisao nam je kako izgledaju minute pod vodom.

– Prvih desetak minuta je prilično dosadno. U principu držanje daha se sastoji od dvije faze. Prva faza je ona lagana u kojoj se samo opuštaš i čekaš da ti dođe potreba za disanjem i nevoljne kontrakcije. To se u ovoj disciplini događa iza desete ili 11 minute, a nakon toga se odupireš tom porivu za disanjem i pokušavaš izdržati što dulje – priča nam.

– Kako izgleda zadnja minuta?

– U nedjelju je zadnja minuta bila ugodna jer je bila dobra statika i samo sam čekao da prođe vrijeme da izronim. No ta zadnja minuta zna biti i jako teška – priznaje.

Iako i sam kaže kako je puno toga osvojio, još mu je jedan naslov želja.

– Ima jedan svjetski rekord koji mi već dugo bježi, a to je ta dinamika bez peraja, koji si već dugo želim, ali stalno nešto ispadne pa ga nisam upio srušiti. To bi trebalo biti organizirano krajem studenog u Beogradu i pripremam se za to. Ako to uspijem osvojiti onda sam napravio sve što sam mislio – ističe.

Dotad je ostalo još vremena, koje će Čolak iskoristiti za treninge pod vodstvom svog dugogodišnjeg trenera.

– To su razni oblici zadržavanja daha u bazenu u kretanju, izmjenjuju su statika i dinamika te praktički čovjek mora biti što dulje bez daha. Ima razlika u odnosu na ciljnu usmjerenost, odnosno želimo li ojačati otpornost na ugljični dioksid ili na hipoksijske uvjete. Ovo drugo je maksimalno zadržavanje daha u daljinu i vremenski, a ovo prvo je ponavljanje kraćih dionica s vrlo malim odmorima, odnosno kad nema oporavka i taj ugljični dioksid raste te se pojavljuje manjak kisika – objašnjava Ivan Drviš, njegov trener.

Upravo su Čolakovi uspjesi zainteresirali javnost za ovaj sport, no s obzirom da je riječ o individualnom sportu koji nije olimpijski, ulaganja u njega su skromna.

 

Exit mobile version