Autor: Ivana Šimac 2/22/2012 13:59
Godišnji podaci o problemu pušenja donose alarmantne brojke. Oko tri tisuće pušača oboli tijekom jedne godine od učinaka ove ovisnosti modernoga društva. Čak 90 posto njih umire, jer su najčešće bolesti ujedno i smrtonosne; kronični bronhitis i karcinom pluća. Najviše plaši podatak da je sve veći broj djece do 15 godina koja postaju pušači.
– U zadnje četiri godine provodimo akcije besplatnog pregleda pušača. Prošle godine pregledali smo 1664 osobe. Iznenađujuće je da smo kod većine otkrili plućne bolesti ili poremećene dišne puteve, a da sami pušači nisu osjećali simptome – naglasila je Alma Rožman, ravnateljica Poliklinike za bolesti dišnog sustava.
Na konferenciji je istaknut novi projekt pod nazivom “Hrvatska kuća disanja” na kojemu rade gotovo sve zdravstvene institucije u Hrvatskoj, od Medicinskoga fakulteta do HZZO-a.
Cilj je povećati svijest građana o plućnim bolestima, unaprijediti prevenciju tih bolesti i poboljšati zdravstvenu skrb bolesnika. Društvo koje stoji iza samog projekta je društvo TOREKS, koje okuplja vodeće hrvatske stručnjake iz područja bolesti pluća i prsnog koša.
– Danas smo odlučili da će grad Zagreb financirati postavljenje novog medicinskog aparata, bronhoskopa, koji će omogućiti raniji stadij otkrivanja plućnih bolesti kod pušača. Sam projekt koštat će grad oko milijun kuna – izjavio je gradonačelnik Bandić na kraju konferencije za novinare.
Kako je danas ujedno i prvi dan Korizme, odnosno započinje period kada bi se trebali odreći nepotrebnih pa i štetnih stvari, ‘Dan nepušenja’ samo je dodatni poticaj da svima dim cigarete postane nepotrebna sporedna stvar u životu.