Autor: Sarah Srdar
Što znači živjeti u potpunoj tišini znaju samo gluhe osobe. Njihov najveći problem u današnjem društvu je komunikacija, jer sporazumjeti se mogu jedino uz pomoć znakovnog jezika koji, nažalost, mnogi ne koriste.
– Oni su cijeli život gladni informacija i kad dođu u dob od 80-90 godina, ako već trebaju smještaj, onda najčešće odlaze u redovne domove za starije i nemoćne osobe. Međutim, cijeli život su izolirani od informacija i onda ondje više nemaju nikakav kontakt sa svijetom – pojasnila je Mirjana Juriša iz Saveza gluhih i nagluhih osoba Grada Zagreba.
Zbog navedenog, upravo je komunikacijska barijera glavni razlog zbog kojeg gluhe osobe, naročito u posljednoj fazi života, trebaju vlastiti prostor, iako bi se nekima to moglo činiti kao getoizacija.
– Ono što mi radimo uz pomoć Grada Zagreba i njihovu financijsku pomoć je poludnevni boravak za gluhe osobe. Mi imamo dvadeset i pet osoba na skrbi koje vozimo, dovozimo i provodimo mnoge sadržaje s njima, međutim u ovom času imamo potrebu za njih stotinjak. Kamo s njima sad više ne znamo ni sami – dodala je Juriša.
Ideja za nastavak ovog programa je mnogo, na prvom mjestu nameće se proširenje kapaciteta, no rad u grupi je uspješniji što je korisnika manje.
– Kada imate manje grupe onda je puno lakše komunicirati, raditi i provoditi različite sadržaje pa ćemo vjerojatno na još dva do tri mjesta u gradu organizirati poludnevne boravke za starije osobe. Zapravo time sprječavamo njihov rani odlazak u domove – zaključila je Juriša.
Upravo su gluhe osobe u populaciji osobama s invaliditetom najaktivnije. Koriste sve sadržaje koji im se ponude, stoga je na nama da jednaku šansu pružimo svima jer društvo jednakih mogućnosti je ono čemu svaka moderna zemlja teži.