Gdje je nestalo 11 milijuna kuna za kulturu?

Autor: Kristina Križić 3/14/2012 16:42

Udruga Operacija Grad okupila je velika kazališna, likovna, filmska i mnoga druga imena sa zajedničkim pitanjem: gdje je nestalno 11 milijuna kuna? Naime, Grad Zagreb za Program javnih potreba u kulturi izdvojio je 11 milijuna kuna manje nego prošle godine.

-.-Prt Scr Jabuka TV-.-

– Usprkos velikom smanjenju sredstava za nezavisnu produkciju, produkciji Gradskog kazališta Komedija iznos je povećan za čak 70 posto. Ovo se događa u trenutku kada gradsku kulturu vodi čovjek koji je do prekjučer radio u tom kazalištu – rekla je Sabina Sabolović.

Sabolović je pojasnila kako institucije ostaju na istom, bez obzira jesu li uzorno odradile prošlogodišnji program ili su pak od njega u tročetvrtinskoj mjeri odstupile, ponekad samo mijenjajući prijavljene naslove, a ponekad i jednostavno prešutjevši pokoji.

Jedan od najvećih gubitnika je Kufer ili Kazališna radionica frustriranih redatelja, kojoj su sredstava srezana sa prošlogodišnjih 70 na tek 30.000 kuna. Slično je i sa suvremenoplesnom platformom ekscena. Kazališne institucije također su se morale malo stisnuti, ali u postotku gotovo zanemarivom, kao ZKM koji je pao ispod mitske granice od tri milijuna kuna, ili Kerempuh koji je izgubio nekoliko desetaka tisuća, dok oni kojima je sve ostalo isto, poput Kazališta Mala scena ili Histriona, vjerojatno mogu biti zadovoljni.

– To ide po principu. Njemu daj 30 milijuna kuna, njemu 50, a vjerujem kako mnogi projekti nisu ni došli u ruke Vijeća koje je zaduženo za ocjenjivanje projekata. Mislim da je Grad tih 11 milijuna kuna stavio u stranu u slučaju ako ih budu gnjavili oni dosadni – rekao je Mario Kovač, predsjednik Vijeća za urbanu kulturu mladih pri Gradskom uredu za obrazovanje, kulturu i sport.

‘Bezveze se troši na amaterske manifestacije’

Premda formalno ne postoji kulturna strategija grada Zagreba, iz Programa javnih potreba u kulturi mogu se iščitati ciljevi gradske kulturne politike, komentirali su članovi Saveza udruge Operacija grad.

Nadodali su kako je kulturna politika u Zagrebu uništavanje projekata i organizacija koje se profesionalno i ozbiljno bave suvremenom kulturom i umjetnošću, a istovremeno promiče vašarske zabave i kvazitradicionalne manifestacije.

– Grad nepotrebno troši na razne manifestacije kao što su Proljeće u Zagrebu, Jesen u Zagrebu, Advent u Zagrebu i još mnoge druge. Da ne spominjem štandove na trgu tokom cijele godine i druge slične organizacije koje su poprilično amaterske. Izgleda da je jedina investicija u kulturu postala najam štandova – rekao je Goran Segej Pristaš iz Centra za dramsku umjetnost.

Udruga zahtijeva očitovanje Gradskog ureda o tome koje osobe i po kojim kriterijima donose završne odluke o Programu. Uz to, zahtijevaju i hitnu korekciju Programa najkasnije do kraja ožujka 2012. godine te očitovanje Gradske skupštine o Programu i njegovim katastrofalnim posljedicama za kulturu grada. Udruga je najavila kako pritisak neće prestati dok ne dođe do bitne promjene.