Autor: Branka Vučetić Atletić 12/24/2012 11:22
Zasigurno nema ljepšeg mirisa od onoga koji se šire kuhinjom kada domaćica peče kolače. Taj miris povezan je s emotivnim sjećanjima na djetinjstvo kada su majke i bake s velikom pažnjom odabirale recepte za kolače koje će ispeći za blagdane. Tjednima se diskutiralo koji su kolači najbolji, koliko je jaja potrebno i koliko će putra i oraha biti potrebno.
Upravo od Brodskog Stupnika sve do Osijeka, selo do sela nanizano kao dukati mjesta su gdje se kao blago čuvaju recepti za spravljanje kolača.
Svaka snaša s ponosom će nabrajati susjednima koliko je vrsta kolača ispekla za blagdansko slavlje. Osim sitnih kolača kao što su vanili kiflice, čokoladne roladice, filane oblatne, breskvice, razne vrste keksa s domaćim pekmezom, znala se pronaći i koja ”skromna” torta s kremom od tridesetak jaja. Od tog vremena kao da je prošlo cijelo stoljeće. Ni sela ni kolača ni začudnog mirisa. Gdje su nestali recepti i gdje se nalaze domaći kolači? Danas žene nemaju vremena za izradu kolača.
U žurbi između vrtića, posla, glačanja, kuhanja, kolač je dodatak za koji se naprosto nema vremena. U zamjenu za kolače skloni smo kupiti slatko pecivo, pa hodajući ulicom pojesti ga u dva zalogaja. I to je postalo moderno. Ako želimo pojesti kolač, a nemamo vremena ispeći ga kod kuće, preostaje kupnja u slastičarnicama.
Kada su u pitanju zagrebačke slastičarne, možemo se ponovo upitati je li Slavonija tisuće kilometara udaljena od glavnog grada pošto u Zagrebu rijetko možemo kupiti kolač napravljen po izvornom hrvatskom receptu? U zagrebačkim slastičarnicama možemo kupiti kolače koji lijepo izgledaju, zamamne su veličine, puni raznih krema, a recepti dolaze iz stranih država.
Zašto Zagreb, kao i Pariz ne bi imao svoj nacionalni kolač. Svoju hrvatsku prepoznatljivost? Ona nije nužno povezana sa slastičarnom jer kolač se može prodavati u pekarnama pošto u njih dolazimo odmah izjutra. Tu kupujemo prvi zalogaj koji stavljamo u usta. To može biti kruh, pecivo ili kolač.
Posve je jasno da u industrijskoj proizvodnji uvijek izgubimo dio čari koji je ugrađen u kolač izrađen kod kuće. Ipak osnovni recept, okus, izgled mogao bi krasiti naš domaći izvorni kolač. Važno ga je znati lijepo predstavit, promovirati.
Stoga i nije čudno što turisti i posjetitelji pišu i opisuju svoje dojmove: Ti proslavljeni francuski kolačići su vrlo sofisticirani, a zapravo tek smjesa badema, bjelanjka i šećera. Meni su totalno chich i nadasve ukusni.
Najbolje macarons sam jela u Parizu, a gdje drugdje?! Da, kolač je raj za oči i nepce. On upravo treba svojim izgledom, mirisom i okusom privući svakog od nas kao da je s namjerom napravljen samo za blagdan.
Nadamo se da će i u Zagrebu biti otvorena slastičarna koja će promovirati okuse Hrvatske, koji su široki i prostrani kao što je naša Slavonija.
Ujedno se nadam da će u većini domova ipak biti miris domaćih kolača čiji recepti dolaze iz Međimurja, Zagorja, Slavonije. . . i da će uživati u raskoši i bogatstvu blagdansko stola na kojem se uspjela zadržati tradicija koju treba njegovati. Bili vam mirisni, ukusni i slatki nadolazeći blagdani.
FOTOGRAFIJE PREKRASNIH KOLAČA IZ PARIŠKIH PEKARNICA POGLEDAJTE OVDJE