Autor:: Tanja Molvarec 5/24/2011 10:25
Na početku Nove Vesi je jedna mala kapelica u kojoj se kriju vrlo cjenjeni artikli, a najzanimljivije su zasigurno sandale Majke Terezije koje je nosila kada je 1979. godine išla u Oslo po Nobelovu nagradu.
– Imao sam tu sreću da budem uz nju. Sjećam se da je imala stare istrošene sandale pa smo joj kupili nove. Ali te stare smeđe sam zadržao jer sam znao da će biti cjenjene. Zato sada tu u kapelici čuvamo to blago –kazao je monsinjor Mijo Gabrić i dodao da se ojeća bolje čim dodirne te sandale.
– Kako bi ih očuvali odnijeli smo ih na Institur Ruđer Bošković gdje su gama zrakama uništeni svi mikroorganizmi. Nakon toga su sandale stavljene u kavez pod pritiskom dušika. Iznad sandala su reljefi koji prikazuju trenutke iz života Majke Terezije – objasnio je Gabrić.
Pri obnovi kapelice postavljeno podno grijanje i dva elektrificirana zvona
No sandale su tek djelić blaga koje ova kapelica skriva. Riječ je naime o jedinstvenoj kapelici jer je jedina u svijetu posvećena razbojniku odnosno Svetom Dizmušu, čijeg imena nema u kalendarima.
Prema biblijskoj predaji, Dizmuš je bio jedan od dvojice razbojnika koji su na Golgoti visjeli na križu uz Isusa Krista. Prije nego što je izdahnuo, Dizmuš se pokajao za svoje grijehe i šapatom zamolio Krista da i njega nakon smrti povede u nebesko kraljevstvo. Isus mu je odgovorio: ‘Zaista ti kažem: danas ćeš biti sa mnom u raju’! Gabrić je objasnio povijest kapelice.
– Pred katedralom su osudili nekoga na smrt, a kako se ne bi ispovijedio negdje u kakvom jarku odvezli bi ga ispred kapelice. U SAD-u ima najviše tih kapelica sagrađenih blizu zatvora – objasnio je Gabrić.
Na temeljitoj obnovi kapele radilo se od 2002. do 2010. godine, te je zahvaljujući zajedničkoj inicijativi i doprinosu svih prebendara središte grada Zagreba obogaćeno lijepo uređenom kapelom za sve prolaznike križanja između Kaptola i Nove Vesi.
U kapelici se čuva i dio prečke sa križa Svetog Dizmuša
U obnovi kapelice postavljena su i dva elektrificirana zvona, podno grijanje ali i kameni oltar. Dotadašnji drveni oltar se naime nije mogao posvetiti. Kao još jednu posebnost kapelice, Gabrić je naveo i dio prečke križa na kojem je bio Sveti Dizmuš.
– Kada smo posjetitli Baziliku sv. Križa jeruzalemskog u Rimu, primjetio sam tu prečku. Pitao sam da li je moguće da dobijem taj komad na što mi je na sreću odgovoreno da se upravo restaurira i da može. Tako je to sada u kapelici u kamenu života i križu sa zlatnim nitima. Taj plavi kamen je ljekovit, a mi smo ga donijeli iz Afganistana – kazao je Gabrić.
Pri ulaksu u kapelicu vrijedna slika ‘Raspeće’ iz 17. stoljeća koja prikazuje lsusa i dvojicu razbojnika prvo je što ćete primjetiti. Unutrašnjost kapele obogaćena je brončanim reljefima i motivima zaštitnika deset novoveških prebendi sv. Mihaela, sv. Uršule, sv. Barbare, sv. Jurja, sv. Doroteje, sv. Marije Magdalene. Riječ je o radu mladog umjetnika Bernarda Pešorde.
Uzduž kapelice smješteno je 12 korskih sjedalica koje su napravljene tako da se može i kleknuti ispred njih, ali i sjesti. Monsinjor Gabrić za kapelicu ima niz planova, a želi i da ju turisti vide.
– Htio bih da se u nedjelju tu odžavaju mise kada se obitelji vrate s Sljemena, malo odmore i onda oko 21 sat ili 21.30 sati dođu na misu u ovu kapelicu koja ima svoju vrijednu priču. Također, tu bi se i vodili turisti -kazao je Gabrić. Kapelica je vrlo dobro zaštićena i od vlage protiv koje su se morali boriti tijekom obnove.
– Vlaga je bila velik problem. Sada u napravljeni posebni ventilacijski tuneli i žbuka. Na kapelici su i ventilacijski odušci – kazao je Gabrić.
>>> FOTOGALERIJU PREKRASNE KAPELICE POGLEDAJTE OVDJE<<<