FOTO: Pogledajte sva značenja moćne vatre

Autor:: Tanja Molvarec 8/29/2011 10:03

Ne može se biti neprijatelj vatre samo zato što ona ponekad opeče, valja se sjetiti da ona uvijek grije, riječi su Maksima Gorkog, ruskog književnika. Upravo su te riječi pronašle svoje mjesto na zidovima Etnografskog muzeja na izložbi jednostavnog naziva Vatra. Ova zanimljiva izložba predstavlja vatru u raznim oblicima i svrhama kroz povijest čovječanstva. Život bez vatre posve je nezamisliv, a upravo nas ova izložba podsjeća zašto je ona toliko bitna.

-.-Tanja Molvarec-.-Pri samom ulazu objašnjeno je kako se na vatru gledalo kroz razne mitove. Malo dalje nas model generatora i lokomotiva vraća u 20-e godine prošlog stoljeća.  Izložba se sastoji od nekoliko cjelina, a prva je Zemlja i vatra te je odmah na početku prikaz Sunca. Kroz temu Vatra i svakodnevica objašnjava se način na koji su ljudi dolazili do vatre. Stara peć na drva ili pak štednjak izloženi su kao podsjetnik na čemu su to naše bake kuhale, a neke kuhaju tako i danas. Simbolika ognjišta je vrlo bitna. Kod naroda jugoistične Europe na Božić se na ognjištu palio panj badnjak. Simbolizirao je pretke i pojilo ga se vinom.

Izloženo je i korito za miješanje kruha. Posebno je zanimljiva cjelina Vatra i pravo gdje nas izložba vodi u Berlin na masovno spaljivanje knjiga kada je spaljeno preko 20 tisuća svezaka.

Autorica izložbe Aida Brenko kazala  je da je ova izložba drugačija jer je vatra najveće obilježje koje ima silna značenja.

– Jako smo zadovoljni kako je izložba realizirana. Sada još samo da i posjetitelji prepoznaju koliko je zanimljiva. Čekamo početak škole pa da učenici dođu i na jedan edukativan način se upoznaju s vatrom – objasnila je Brenko, te dodala de je mnogo izložaka iz Hrvatske, a ima i nekih privatnika koji su dodijelili svoje stvari muzeju za potrebe ove izložbe.

-.-Tanja Molvarec-.-Krušnu peć s toka Visa ili pak vatrogasca u azbestnom odijelu iz muzeja u Varaždinu vrijedi pogledati. Nekima bi možda bilo zanimljivo i vidjeti prvi hrvatski poluautomatski pištolj iz 1990-e koji je pripada Franji Feldiju, a on ga je pak dobio od generala Janka Bobetka.

Veliki požari u Londonu ili pak nuklearne katastrofe poput one nedavne u Fukushimi također su prikazane na izložbi. Život bez cigarete je nekima nezamisliv, a na izložbi su prikazane i razne lule. Izloženi su i bodeži iz  Indonezije, Tajlanda i Malezije. Japanski samurajski mačevi su posebno cijenjeni. Oni se još uvijek obrađuju na tradicionalan način koristeći poseban čelik i tehniku preklapanja.

Takvo je sječivo izrađeno stapanjem od 512 do 8192 slojeva čelika. Ako vas pak zanima spoj fizike, filozofije i povesti tu je freska Bitke kod Sirakuze iz 1600. godine. Na njoj je prikazana zraka smrti. Arhimed je razvio koncepciju zrcala za paljenje. Vatra se zapali uz pomoć refleksije, refrakcije i stakla, a tako su zapaljeni i rimski brodovi kod Sirakuze. Na izložbi možete vidjeti i kako se nekada gasio požar uz pomoć štrcaljke za gašenje iz okolice Samobora.

Izložba je otvorena do 15. prosinca ove godine, a četvrtkom je ulaz besplatan.

>>>DIJELIĆ IZLOŽBE MOŽETE POGLEDATI I U NAŠOJ FOTOGALERIJI<<<