Autor:: Ante Perković 9/24/2010 10:27
Nekad su ga igrali zatvorenici jer je kao igra krenuo u zatvoru, a danas ga najčešće igraju bankari i menadžeri. Riječ je squashu, sportu koji nije popularan u Hrvatskoj, ali ni u regiji. No, ipak se igra i to jako dobro.
Iako se igra po cijeloj Hrvatskoj, najveća koncentracija squash igrališta i igrača nalazi se u Zagrebu. Broj registriranih igrača je oko 350, od toga je 200 seniora i 150 djece, a postoje i tri kluba, Centar, Agram i Loptica.
Kako bismo doznali više o ovom ne baš popularnom sportu u Hrvatskoj, sastali smo se s predsjednikom Hrvatskog squash saveza, Vedranom Režićem.
– Hrvatski squash savez je ujedno i Zagrebački squash savez – započeo je razgovor Režić.
Ovime je samo potvrđeno da je najveća koncentracija squasha u Hrvatskoj upravo u Zagrebu. O financiranju predsjednik saveza nije želio puno pričati, ali oni su jedan od onih ‘malih’ sportova koji ipak dobivaju pomoć Grada Zagreba.
– Da, Grad Zagreb nam daje oko 100 tisuća kuna godišnje, a to je i puno i malo. Većinom se financiramo iz vlastitog džepa, a pomaže nam i HOO – rekao je Režić.
Problemi s trenerima na početku
Na samim počecima imali su velikih problema s trenerima jer ih u nas nije bilo pa su morali dovesti stranog trenera, a on je došao iz kolijevke squasha, Engleske.
– Imali smo problema s trenerima i nije bilo lako, ali sad pomalo stvaramo naše trenere. Veliko hvala profesorici Mirni Andrijašević s Kineziološkog fakulteta u Zagrebu koja nam je omogućila da držimo predavanja o squashu i tako danas imamo 11 licenciranih trenera s diplomom Europske squash federacije. Najveći licencu, ”level 3” imaju trojica naših trenera, Vedran Švonja, Davor Srednoselec i Filip Mađarić – rekao nam je o velikom uspjehu squasha u Hrvatskoj predsjednik saveza.
Davor Srednoselec već dugi niz godina se bavi squashom, otkad je prvi put ušao na squash teren nije izlazio iz njega.
– Squash sam zavolio jer je dinamičan sport, a i volim individualne sportove gdje ovisiš sam o sebi, gdje se jedino na sebe možeš izderati – rekao je Srednoselec.
Za one koji ne znaju, squash se počeo igrati krajem 19. stoljeća, a svoju renesansu doživio je u 60. godinama 20. stoljeća. Zanimljivo je i da je magazin Forbes squash 2003. godine proglasio najzdravijim sportom, a 2007. godine najtežim sportom.
Vedran Režić je najzaslužniji za razvoj squasha u Zagrebu i Hrvatskoj
I Davor Srednoselec kao glavnog aktera u ovoj priči i čovjeka koji je najzaslužniji za Squash u Zagrebu navodi Vedrana Režića.
– Vedran nas je sve pokrenuo i školovao te je najzaslužniji za nas i hvala mu na tome – rekao je Srednoselec.
Postoji i squash centar na Zavrtnici – Squash tower, za koji je opet najzaslužniji Vedran Režić, kojeg on iznajmljuje kao poslovni prostor. Iako je tražio od Grada da im da prostor, to se nije dogodilo.
Da nije squash towera ne bi bilo ni Roka Vončina, Pauline Radoš, Ivana Dolovčaka i Martina Kegela, koji su naši najbolji mladi igrači, a Roko Vončina je na europskom touru u Bratislavi osvojio 3. Mjesto u kategoriji do 13 godina, iako je njemu samo 10 godina.
– On je jedan od najtalentiranijih mladih igrača u squashu – sa smiješkom nam je rekao Vedran Režić.
Također, tijekom godine se organiziraju i besplatni squash kampovi koji traju po tjedan dana i na koje se prijavi dosta mladih, a neki od njih ostanu igrati i ozbiljnije.
– Najveća satisfakcija je vidjeti mlade dečke kako igraju ovu jako lijepu igru ili bilo koji drugi sport jer bolje da su na sportskom terenu nego na ulici – kazao je predsjednik saveza.
Od prošle godine postoji i regionalna juniorska liga u kojoj se natječu ekipe iz Srbije, Slovenije i naravno Hrvatske, a od ove godine naš seniorski nacionalni tim nastupa u austrijskoj Bundesligi.
– U Hrvatskoj se Squash tower open održava u siječnju, a prvak Hrvatske je Domagoj Špoljar – kazao je Režić.
Na zadnjem Kupu europskih nacija u Poljskoj naši su osvojili šesto mjesto, a tamo su išli s pomlađenim sastavom.
Želja je zaigrati squash na Trgu Bana Jelačića
Nažalost, od squasha se ne može živjeti, nagrade na Squash Tower Openu je 300 eura za prvo mjesto, dok je u inozemstvu, pogotovo u Engleskoj to na jednoj puno većoj razini, a top 10 igrači imaju godišnju zaradu i do pola milijuna eura.
– Moja želja je da squash bude olimpijski sport i da se u Zagrebu otvore dva ili tri centra za ovu igru. Također, želja mi je da se na Trgu Bana Jelačića održi jedan turnir u squashu, a to je moguće pomoću full glass courta (teren omeđen staklom sa sve četiri strane), a nadam se da ćemo to za dvije ili tri godine i napraviti – o ciljevima i željama nam je rekao predsjednik Vedran Režić.
Osim natjecateljskih turnira održava se i humanitarni turnir za humanitarnu organizaciju ”Dora” koja pomaže učenicima lošeg financijskog stanja, a na posljednjem takvom turniru skupljeno je 38 tisuća kuna, od kojih je šest učenika dobilo stipendiju od pet tisuća kuna. Sve to ostvareno je u suradnji s Anom Pavlović koja je ravnateljica udruge ”Dora”.
– Moramo se zahvaliti i OVB-u koji nam sponzorira kompletnu opremu za nacionalnu selekciju.
Da ne bi mislili da je ovo sport samo za muškarce, evo jedan podatak za žene. Naime, trenutno se squashom bavi oko tridesetak žena, njih 15 aktivno, a među njima je najbolja Josipa Peršun, koja je i profesorica tjelesnog, a nastupila je i EP.
U subotu se u Squash centru održava turnir mlađih kategorija, pa svi zainteresirani mogu doći i pogledati ovaj, za nas, ipak nepoznat sport.
>>>FOTOGALERIJU JEDNOG TRENINGA IZ SQUASH CENTRA MOŽETE POGLEDATI OVDJE<<<