Autor:: Bruno Matković 7/28/2011 15:04
Prvi hrvatski satelit bit će lansiran u svemir krajem godine. U sklopu projekta Google Lunar X PRIZE, provest će se istraživanja nakon kojih sljedi i lansiranje prvog Hrvata u svemir. Sva ta istraživanja imaju za cilj osvajanje nagrade od 30 milijuna dolara koje će dobiti tim koji uspije vozilom sletjeti na Mjesec te voziti se po Mjesecu 500 metara i cijelo vrijeme slati visoko kvalitetan video i foto signal na Zemlju. Rok za cijeli projekt je dok se ne iskoriste sve predviđene nagrade ili kraj 2015. godine.
U cijelom projektu sudjelovat će i Croatia Airlines koja će biti zadužena da prebaci vozilo iz Hrvatske u Čile s minimalnim oštećenjima. Hrvatska zrakoplovna tvrtka učinit će to uz pomoć svojh partnera, pošto nema direktan let iz Hrvatske za Čile. Naime, cijelo vozilo je teško svega 15 kilograma.
Sponzor tima Synergy Moon, tvrtka Aerogels Australia isporučio je Astronomskoj udruzi Vidulini, jezgri hrvatskog ogranka tima koja gradi Mjesečev robot, dragocjeni futuristički izolacijski materijal aerogel, koji će se ugrađivati u sve buduće sklopove koji moraju biti otporni na svemirske temperaturne ekstreme.
Do kraja godine u svemir će biti lansiran prvi hrvatski satelit
Tvrtka Interorbital Systems iz Kalifornije, članica tima Synergy Moon, koja za njega gradi raketu nosač Neptune 1000, objavila je lansirni manifest prvoga lansiranja u orbitu skupine piko i nanosatelita. Među klijentima čiji će sateliti biti lansirani do kraja godine je i Synergy Moon tim, koji u orbiti testira opremu za ugradnju u Mjesečev robot. To znači da će se do kraja godine u orbitu lansirati i prvi hrvatski satelit.
– Konačan cilj čileanske vlade je ekspoloatacija Mjeseca i kometa, mislim da Hrvatska ne bi smjela olako odbaciti svoje znanje stečeno ovim projektima – kazao je voditelj projekta i budući svemirski putnik Miroslav Ambruš-Kiš.
Tim objavljuje i planove testiranja u rujnu, obaranje svjetskoga rekorda za WLAN bežičnu digitalnu vezu održavanjem stalne podatkovne i HD video veze s avionom u letu, izravni HD TV prijenos slike i podataka bežičnom digitalnom vezom za vrijeme skoka padobranom te, pod istim takvim vezama, testiranja otporne svemirske opreme u vakuumu i pri niskim temperaturama u stratosferskoj sondi.
>>>FOTOGALERIJU POGLEDAJTE OVDJE<<<