Tekst:: G.B. 10/11/2010 12:39
Saga o jezeru naslov je izložbe fotografija Josipa Ušaja, člana Fotokluba Zagreb, koja se otvara u utorak, 12. listopada, u 19 sati u Galeriji Fotokluba Zagreb, Ilica 29/3.
Autor je izložio 80 fotografija u boji nastalih u posljednjih tri godine na manje poznatom zagrebačkom jezeru Savica. Jezera se protežu sjeverno uza Savu, na području između Savice i Petruševca.
Premda ova jezera (ima ih 12) uglavnom poznaju i posjećuju ribiči i lokalno stanovništvo, Grad Zagreb ga je, još 1991. prepoznao kao osobito vrijedno močvarno stanište i donio odluku o proglašenju Savice značajnim i zaštićenim krajobrazom s posebnim zoološkim rezervatom, kako bi bila trajno sačuvala autentična prigradska priroda.
Međutim, romantičnom i divljem prostoru Savice, čini se, došao je kraj budući da se grad širi, pa se i ovaj dio tišine i ljepote sustavno ugrađuje u prostorne planove, pa tako i ta sačuvana divljina tretira u upravo donesenom Generalnom urbanističkom planu grada Zagreba.
Kako smo već navikli na fotografije Josipa Ušaja, koje su njegova životna radost i i umjetnost, prepoznajemo i u ovim fotografija njegove, ideje, stav i poruke, tako nas on ovom izložbom uvlači u svijet fotografije na način da analitički i kritički gledamo na svijet oko sebe. Instiktom istinskog fotografskog stvaratelja, Ušaj osjeća bit našeg vremena, svuda je nazočan i kroz angažirani odnos izgrađuje osobni izričaj u fotografskom mediju.
Ušaj otkriva netaknute ljepote, koje ne primjećujemo u gradskom užurbanom životu
Sinteza estetskog, emotivnog i dokumentarnog u njegovoj fotografskoj slici njegov je stvaralački ideal. U estetskom pogledu njegove slike su bliske slikarima impresionistima, koje naznačenim dokumentarističkim značajkama dobivaju na značaju i snazi. Svjestan dokumentarističke snage svojih fotografija u prezentaciji motiva rado se služi komparativnim metodama.
Pored onoga što traži, otkrivajući netaknute ljepote, koje jednostavno ne primjećujemo u gradskom užurbanom i prigradskom životu i prolazimo pokraj njih slijepi pokraj očiju, on svoju umjetnost koristi kao fotografski krik, kao upozorenje na nebrigu, propuste ili devastacije koje činimo svojem životnom prostoru.
Premda je fotografije na ovoj izložbi podredio umjetničkom likovnom govoru, sa svim fantastičnim estetskim odlikama, Ušaj snagom svoga likovnoga izričaja i svjedočanstvom umjetničke fotografije, kao dokumenta, otkriva taj divni i tajni svijet prigradskih zagrebačkih jezera, nevjerojatan zoološki rezervat nadomak nebodera grada. Osim što nam daruje gradsku prirodnu divljinu, kao usput, upozorava manje lijepu stranu modernog života: devastaciju, nečistoću, nered i zagađivanje. Poziva nas da obiđemo tu divljinu, udaljenu od središta grada svega dva kilometra, da saživimo s njom, kao što, rekao bih, moli milost od nadležnih gradskih organa da ovu prirodnu ljepotu sačuvaju u izvornom obliku.
Ušaj želi dati svoj glas ugroženim vrstama
Ove prelijepe umjetničke fotografije uvode nas u nama nepoznat svijet, u svijet koji nam je tako blizak i dostupan, u svijet gdje ptice slobodno lete, gdje ribe prkose tihim ribičima; one nam pokazuju i drugu vizuru našega grada, vizuru koju ne poznajemo, premda nam je na dohvat oka; koja nam nudi da se naslušamo tišine gotovo u samom središtu grada.
Izložba je podijeljena u pet posebnih tematskih cjelina: Jezero od zlata, Labuđe jezero, Ribički raj, Modern art i Aqua viva. Fotografije prate i autorov tekst, kao svojevrstan esej o jezeru, pjesnički uradak koji izražava njegove poglede i stav i koji nam pomaže u sagledavanju izloženih fotografija. Ušaj zapravo želi, koristeći snažan medij fotografije, dati svoj glas ugroženim vrstama i svemu onome što polako nestaje pred naletom urbanizacije, pred okrutnom najezdom civilizacije, ali i naše nebrige.
Likovna formulacija izloženih radova je vrlo raznovrsna, ali u svakom pojedinom slučaju dorađena je majstorstvom umjetnika koji nam je uz ljepotu, ovim fotografijama ponudio i svoju umjetničku dušu. Zato vrijedi posjetiti Galeriju Fotokluba Zagreb i pogledati izložbu člana Josipa Ušaja.
Radovi se mogu razgledati do 25. listopada, a dio njih možete pogledati u FOTOGALERIJI.