Autor: 4/7/2011 10:19
A – Arhitekti
Iako su od samog početka izgradnje projekta Cvjetni mnogi arhitekti bili protiv njega, predstavnici Društva arhitekata Zagreba, Udruženja hrvatskih arhitekata i Hrvatske komore arhitekata reagirali su u veljači. Posjetili su aktiviste u kontejneru u kojem su dežurali i uručili im svoju zajedničku izjavu, u kojoj su istakli da je potrebno urbanistički reprogramirati zahvat i arhitektonski ga projektirati uz respekt primjeren postupanju u povijesnoj jezgri. “Djelovanjem mimo ovih prijedloga investitor i tijela gradske uprave, odgovorne za donošenje planova i dozvola, doveli su u pitanje uspješnost i provedbu ovog projekta, a manipulacijom javnim interesom uzrokovali su opravdane reakcije udruga civilnog društva.”
B – Bandić, Milan
Zagrebački je gradonačelnik tajnim ugovorom potpisanim 20. siječnja prošle godine dogovorio s Tomom Horvatinčićem detalje oko izgradnje rampe podzemne garaže, poput financiranja, rokova plaćanja i završetka radova te je imenovan izvođač radova. Hoto se obvezao da će osigurati iznos od 10.357.599,35 kune za izgradnju rampe, trafostanice i energetskih kanala, a Grad se obvezao da će platiti PDV na taj iznos. Predstavnici udruga su USKOK-u podnijeli prijavu protiv Bandića zbog kaznenih djela počinjenim pri sklapanju ugovora o financiranju rampe u pješačkom djelu Varšavske.
C – Celakoski, Teodor
Predsjednik udruge Pravo na grad koja je zajedno sa Zelenom akcijom organizirala prosvjede i postavljanje kontejnera u Varšavskoj ulici. Celakoski je 15. srpnja 2010. uhićen čak dvaput, prvi put jer je blokirao prolaz HOTO-vim kamionima, a drugi put jer se približio Varšavskoj unatoč zabrani.
Č – Čuvanje Varšavske
Aktivisti Prava na grad i Zelene akcije započeli su 5. veljače 2010. stalno čuvanje Varšavske ulice, a postavili su i kontejnere u kojima su se građani mogli prijaviti u Živi zid za Varšavsku. Kasnije su u Varšavskoj složili privremene ”nastambe” u kojima su spavali i noću.
Ć – Ćirilometodska ulica
Na Prekršajnom sudu započeo je postupak protiv Tomaševića i Celakoskog, koji su optuženi da su prosvjedovali pred Gradskom skupštinom, odnosno u zabranjenoj zoni unutar 100 metara od zgrada Vlade i Sabora, te su time prekršili Zakon o javnom okupljanju. Njih dvojica na sudu tvrde kako nisu znali da je Skupština udaljena manje od 100 metara od tih dviju zgrada.
D – Devastacija
Izgradnjom projekta Cvjetni, prema mišljenju struke, ali i građana, došlo je do devastacije Cvjetnog trga, narušavanjem vizure stare gradske jezgre. Staklena zgrada izgrađena je odmah pored starih zgrada i crkve.
DŽ – Džamija
Tijekom višednevnih prosvjeda, aktivisti i građani prosvjedovali su i na drugim lokacijama, osim Varšavske ili Gundulićeve (kad nisu mogli ući u Varšavsku zbog policijskih blokada). Tako su pokušali prosvjedovati i pred središnjicom HDZ-a, no policija ih je dočekala stotinjak metara prije HDZ-a, pa su se morali zadovoljiti prosvjedovanjem kod ”Džamije”.
E – Estrada
Protiv izgradnje rampe u pješačkoj zoni prosvjedovali su i brojni poznati, poput Darka Rundeka, Mile Kekina iz Hladnog piva i TBF-a. Prosvjednicima je podršku pružila i grupa Elemental, koja je snimila pjesmu ‘Za grad’.
F – Fasada u Varšavskoj 6
Fasada u Varšavskoj 6 jedino je što je ostalo od zgrade na toj adresi, iako ona nije smjela biti rušena prema glavnom projektu.Nakon prijave Zelene akcije i Prava na grad, inspekcija Ministarstva gospodarstva je zatvorila gradilište 20 siječnja 2011., no nakon što je Horvatinčić predao potrebnu dokumentaciju, gradilište je otvoreno nakon devet dana.
G – Garaža
Privatna garaža izgrađena je ispod zgrade u Varšavskoj 6, a najveću pažnju javnosti privukla je rampa na njenom ulazu.
H – Horvatinčić, Tomo
Kontroverzni poduzetnik i vlasnik HOTO grupe, nakon izgradnje vila HOTO u Svetoj Nedelji, odlučio se izgraditi poslovno-stambeni kompleks u samom središtu Zagreba. Iako je od početka imao podršku gradske vlasti, građani nisu blagonaklono gledali njegov moderni projekt u staroj gradskoj jezgri.
I – Ilica 11
Stanari zgrade na ovoj adresi ostatak svojih života provest će zazidani unutar svojih stanova. Iako su predstavnici HOTO grupe obećali da će centar Cvjetni od zgrade biti udaljen barem tri metra, na kraju je podignut zid tik do balkona stanara. Stanar Ivan Božićević, inače stopostotni invalid, požalio se kako sada neće imati nimalo zraka ni sunca jer im je zatvorena južna strana balkona.
J – Javni interes
– Kao što je najširoj javnosti poznato, projekt Cvjetni bio je omogućen zbog javnog interesa, no danas se u njemu ne mogu prepoznati nikakvi elementi javnog interesa. Dvorane se komercijalno iznajmljuju, a nigdje nema ni spominjanog prolaza između Cvjetnog trga i Gundulićeve ulice. Spominjalo se i da je ova sama rampa javni interes, a ona je izgrađena u pješačkoj zoni nauštrb javnog dobra. Prema tome, kao što smo od početka najavljivali i pratili, ovaj projekt je zapravo jedna velika muljaža i nekretninska pljačka – rekao je Teodor Celakoski prije nekoliko dana. Toliko o tome.
K – Kino Zagreb
Legendarno Kino Zagreb pretvoreno je u gomilu cigle i prašine 3. studenog 2008. godine, odmah nakon što je na isti način skončala zgrada tiskare. Iako se Horvatinčićevu naumu pokušala suprotstaviti Srpska pravoslavna crkva, koja tvrdi kako je zgrada kina bila njena i koja se čak i žalila Europskom sudu za ljudska prava, rušenje zgrade nije mogla spriječiti. Kao što ga nije spriječilo ni 50 tisuća potpisa protiv rušenja postojećih zgrada na Cvjetnom trgu.
L – Lijes
Lijes s natpisom ”Javni interes” bačen je u rampu podzemne garaže 31. ožujka 2011. Privatni zaštitari spriječili su aktiviste da uđu sa lijesom na rampu, iako se rampa nalazi u zoni prijavljenog prosvjeda i iako se i dalje formalno nalazi u pješačkoj zoni Varšavske ulice. Stoga su lijes bacili odozgo.
M – Ministarstvo zaštite okoliša, prostornog uređenja i graditeljstva
Unatoč činjenici da su prosvjednici opetovano upozoravali to ministarstvo na brojne nepravilnosti u izgradnji centra Cvjetni, reakcije nije bilo. Kako bi izrazili svoje nezadovoljstvo, prosvjednici su tijekom jednog prosvjeda došli do zgrade ministarstva u Ulici Republike Austrije, gdje su složili betonske blokove u visini oko dva metra, simbolički pokazujući ”kako je ministrica Dropulić dozvolom za gradnju Horvatinčićeva centra zazidala prozore stanarima Ilice”.
N – ”Ne damo Varšavsku”
Parola pod kojom su se održali svi prosvjedi protiv izgradnje ulazno-izlazne rampe u toj ulici.
O – Ograda
Tristotinjak nezadovoljnih aktivista i građana uspjelo je 17. svibnja 2010. probiti deset metara dug dio ograde na gradilištu u Varšavskoj, koja je postavljena kako bi počeli radovi na izgradnji rampe.
P – Pravo na grad
Udruga koja je zajedno sa Zelenom akcijom organizirala sve prosvjede i akcije te postavljanje kontejnera u Varšavskoj ulici.
R – Rampa
Sporna ulazno izlazna rampa izgrađena u pješačkoj zoni u Varšavskoj ulici
Raukar Urša
Poznata glumica je jedna od aktivistica udruge Pravo na grad. Uhićena je tri puta u Varšavskoj ulici, treći put je uhićena u Gundulićevoj, iako joj nije bilo zabranjeno dolaziti u tu ulicu, već u Varšavsku. Kako bi je se diskreditiralo, plasirana je priča kako su ona i njen suprug, arhitekt Niko Gamulin, u sklopu svoje vile, koja je kulturno dobro, bespravno sagradili garažu.
S – Skupština
U Gradskoj skupštini se o Varšavskoj raspravljalo tri i pol sata te je odlučeno, između ostalog, da Skupština podržava pravo građana na mirni prosvjed, a od policije traži deblokadu Gundulićeve ulice Osim toga, Skupština je zatražila od gradonačelnika Bandića ostavku. 27 zastupnika je glasalo za, jedan je bio suzdržan, a vijećnici HDZ-a i HSS-a nisu bili nazočni izglasavanju ovih točaka. Glasanju nije bio nazočan ni SDP-ovac Davor Bernardić, za kojeg neki tvrde da se skrio u WC, dok se on brani kako je vozio majku u bolnicu. Suzdržan je bio sadašnji predsjednik Republike Ivo Josipović.
Š – Šprem, Boris
Predsjednik Gradske skupštine 15. srpnja prosvjedovao je u Varšavskoj ulici, no iako je i on blokiralo prolaz kamionima, njega policija nije uhitila, kao ni njegovog saborskog kolegu, predsjednika gradskog SDP-a Davora Bernardića.
T – Tomašević, Tomislav
Vođa Zelene akcije, zbog akcija vezanih uz Varšavsku protiv njega je pokrenuto pet sudskih postupaka.
Trojanski konj
Aktivisti su 11. veljače 2010. godine u Varšavsku dopremili velikog drvenog konja koji je simbolizirao dar koji to nije, no iza tri sata u noći u ulicu je ušla interventna policija sa petnaestak vozila i preko stotinu policajaca. U operaciji koja je trajala punih dva i pol sata uhićeno je 23 aktivista među kojima su Tomislav Tomašević, predsjednik Zelene akcije i Urša Raukar. Nakon što su odvedeni aktivisti, uklonjeni su kontejneri, a trojanski konj koji je postavljen za prosvjed uništen je.
U – Uhićenja
Čak 151 uhićenje obavila je policija 15. srpnja, od ranog jutra do poslijepodneva. Policajci su odvodili sve koji su na bilo koji način ometali prolazak Horvatinčićevih radnih strojeva i nastavku radova u Varšavskoj. Josip Kregar, Vera Petrinjak Šimek, Vili Matula, Edo Popović , gradski zastupnici Jurica Meić i Dan Špicer, aktivisti Teodor Celakoski i Tomislav Tomašević, odvjetnik Slobodan Budak, glumica Urša Raukar, novinarka portala Zagrebancija Maja Gujinović, jedina hrvatska “milijunašica” Mira Bičanić samo su neki od onih koji su završili u policijskim maricama. Uhićenja su ostali pošteđeni samo saborski zastupnici Boris Šprem i Davor Bernardić.
V – Varšavska ulica
Dio te lice iz pješačke je zone pretvoren u ulaz u privatnu garažu, ulica je to u kojoj su danonoćno dežurali aktivisti, a u jednom trenu postala je i najužom ulicom u Zagrebu. Zbog Horvatinčićeva gradilišta, prostor ulice koji nije bio ograđen i kojim su mogli prolaziti građani sveo se na 90 centimetara, iako je bilo propisano da u Varšavskoj mora postojati prolaz širine barem tri metra, za pješake i interventna vozila poput vatrogasnih i kola hitne pomoći. Naravno, sankcija za kršenje nije bilo.
Z – Zelena akcija
Udruga koja je zajedno sa Zelenom akcijom organizirala sve prosvjede i akcije te postavljanje kontejnera u Varšavskoj ulici. U jednom trenutku je iz Ureda gradonačelnika stigla informacija da je Grad Zagreb 4. veljače 2008. utvrdio da Zelena akcija neovlašteno koristi skladišni prostor pored uredskih prostora u Frankopanskoj 1. Udruga je potom predočila dopis Gradskog ureda za imovinu od 20. veljače 2009. u kojem se prvi put obavještava Zelenu akciju kako je 4. veljače 2008. utvrđeno navodno neovlašteno korištenje tog prostora.
– Ukoliko je doista Grad Zagreb već 4. veljače 2008. utvrdio da se navodno neovlašteno koristi skladišni prostor, pitamo se zašto je Grad o tome šutio punih godinu dana te zašto je sa Zelenom akcijom onda 20. listopada 2008. sklopio novi Ugovor o privremenom korištenju prostora u Frankopanskoj koji je i danas važeći – zapitali su se članovi udruge.
Ž – Živi zid za Varšavsku
Kako bi zaustavili radove u Varšavskoj, aktivisti su se uključili u udrugu ”Živi zid za Varšavsku”. Njihova prva akcija bilo je urudžbiranje prijava Urbanističkoj inspekciji Ministarstva zaštite okoliša, prostornog uređenja i graditeljstva za vezanih za Detaljni plan uređenja (DPU) bloka na Cvjetnom trgu.
>>>> NAJBOLJE FOTOGRAFIJE BORBE ZA VARŠAVSKU POGLEDAJTE OVDJE<<<<