Autor: Valentina Jarnjak Glavaš 4/26/2011 22:02
Umjesto na zelenom travnjaku kako i doliči jednom nogometnom klubu, Dinamo je svojih 100 godina proslavio u Hrvatskom narodnom kazalištu. U HNK su se okupili svi koji znače nešto u Dinamu, osim navijača koji su u svađi s vrhuškom kluba.
Priredbu u HNK-u vodili su Mirna Berend i Ivan Blažičko, a zaprešićki Connect otvorio je svečanost pjesmom ”Boja mojih vena”.
Nakon toga je prikazan film o povijesti Dinama krenuvši od daleke 1911. godine pa sve do danas. U filmu su prikazana sve promijene imena kluba, kao što su nabrajani i svi trofeji koje je osvojio modri klub.
Također, spomenuti su i neki igrači koji su u ovaj klub usadili dio sebe, kao Zdenko Matoš, Zlatko Škorić, Vlatko Marković, Rudi Belin, Stjepan Lamza, Zlatko Kranjčar, Marijan Vlak, Snješko Cerin, Velimir Zajec, Davor Šuker, Zvonimir Boban, Dražen Ladić, Robert Prosinečki, Igor Cvitanović, Dario Šimić, Silvio Marić, Igor Bišćan, Eduardo da Silva, Vedran Ćorluka, Luka Modrić i mnogi drugi.
Osim toga, jedan filmić posvećen je i navijačima Dinama za koje se kaže da su uvijek bili uz Dinamo jer kako se kaže ”Za Dinamo se ne navija, za Dinamo se živi”.
Klinci s ribnjaka su za sve prisutne izveli pjesmu ”Nebo se plavi”, a svi su bili obučeni u dresove slavljenika. Na kraju izvedbe zaradili su ogroman pljesak prisutnih.
– Kada su osnivali Dinamo nailazili su na osporavanje, ali Zagreb i Hrvatska su ipak dobili NK Građanski koji je dobio nadimak ‘Purgerski klub’. Kroz cijelu povijest klub je nailazio na mnoge udare, a najgore je bilo 1945. kad je ime kluba promijenjeno u Dinamo. Priskrbio je svojim navijačima mnogo sreće iako nije bilo jednostavno – rekao je predsjednik kluba Barišić i dodao:
– Zahvala svima koji su uzdržavali Dinamo, a najveća želja nam je da bude simbol uspjeha i u budućnosti.
Nakon njega je na pozornicu izašao predsjednik HNS-a Vlatko Marković, donedavni skupštinar Dinama.
– Čestitam Dinamu 100 godina. Zagreb je postao kolijevka hrvatskog nogometa i prometno je u najveći hrvatski klub osvojio Kup velesajamskih gradova i tako upisao Hrvatsku na kartu Europe. Kad se Hrvatska osamostalila naša je reprezentacija postala brand te vas molimo da primite naše čestitke na sto godina Dinama – rekao je Marković.
– Dinamo je prihvaćen kao nacionalna institucija te je bio 1971. godina bili gosti u Kanadi i to je bio prvi međunarodni dvoboj iseljenika i domaćih igrača. Želim svim ljudima u Dinamu sve najbolje i u budućnosti – dodao je.
Počasni predsjednik Dinama i gradonačelnik Zagreba Milan Bandić t
– Građanski Dinamo, čestitam ti sto godina. Danas se prisjećamo povijesti Dinama koji je osnovan 1911. kao Građanski i koji je mijenjao ime kroz povijest, ali je ime Dinamo ostalo simbol povijesti. Dinamo je uvijek bio više od nogometnog kluba i sve što je osvojio bio je i naš uspjeh.
>>>FOTOGALERIJU S PROSLAVE 100 GODINA DINAMA MOŽETE POGLEDATI OVDJE<<<
– Želim da sve učinimo da vratimo navijače na stadion, da osvojimo kup prvaka te da istrčimo na novi europski stadion zajedno s Dinamom.
Izaslanik predsjednice Vlade Jadranke Kosor, potpredsjednik Goran Jandroković koji dolazi iz Bjelovara, baš kao i Zdravko Mamić rekao je da želi da Dinamo konačno dočeka proljeće u Europi.
– Odmah želim čestitati na stoljeću postojanja jer to je velika stvar. Svi moramo biti na to posebni. Ja neću govoriti o prošlosti jer Dinamo i danas znači puno toga za sve navijače i danas.
– Danas nam treba Dinamo koji povezuje koji se voli i koji svima nama znači jako mnogo. Dinamo želi europsko proljeće i ja im to od srca želim.
Predsjednik Sabora RH također se obratio prisutnima:
– Dinamo je morao biti za koplje jači od svih da bi u Jugoslaviji postao prvak, ali su i u tome uspjeli. Za stotu obljetnicu vam želim puno uspjeha, puno pobjeda i da sljedećih sto godina ponosno i časno nosite svoj dres i da u budućnosti pronosite slavu zagrebačkog i hrvatskog nogometa.
Na kraju je na pozornicu izašla današnja generacija Dinama, a odmah za njima i generacija 1982. No, to nije bio kraj, nego je nakon njih na pozornicu izašla i heneracija koja je osvojila jedini europski trofej Dinama u povijesti. Naravno, riječ je o generaciji 1967. godine.
Sve je završilo pjesmom ”Za dobra stara vremena” u izvedbi Jacquesa Houdeka i Nine Badrić, a nakon toga ispred HNK priređen je višeminutni vatromet.