Autor: 4/27/2010 11:50
Učenici Industrijske strojarske škole iz Zagreba u ponedjeljak su, umjesto da u učionici uče o politici, ‘obavili’ praktični dio nastave posjetivši Hrvatski sabor. Kako bi iz prve ruke naučili sve o toj instituciji, potrudila se njihova profesorica politike i gospodarstva, Iva Bojčić, i organizirala im posjet Hrvatskom saboru.
Tamo su imali priliku upoznati se s predsjednikom Foruma mladih SDP-a i kandidatom za predsjednika Gradskog odbora SDP-a, saborskim zastupnikom Davorom Bernardićem. Uobičajenu turu Saborom koju je predvodila gospođa Krakić, Bernardić im je dodatno obogatio odgovarajući na vrlo zanimljiva pitanja. Doduše, za ‘probijanje leda’ između učenika i njihovog ‘domaćina’ poslužila je nedavna utakmica između Cibone i Partizana, koju je Cibona neslavno izgubila, pa se Bernardić pohvalio da je i sam svojedobno trenirao košarku.
– Jeste li ikada zabili koš – bilo je prvo pitanje koje su učenici postavili kandidatu za predsjednika Gradskog odbora SDP-a, na što je ovaj odgovorio potvrdno. Nakon toga, sve je bilo lakše i pitanja su se nizala sama od sebe. Tako su dečki, i nekolicina djevojaka, Industrijske strojarske škole doznali koje su obveze saborskog zastupnika, koje mu je radno vrijeme, odnosno mogu li građani dogovoriti sastanak s nekim od saborskih zastupnika.
‘Angažman u Saboru je fleksibilan’
– Saborski zastupnik radi što hoće. Konkretno ja, osim što sam zastupnik, imam svoju profesiju. Diplomirao sam fiziku i asistent sam na Prirodoslovno-matematičkom fakultetu. Osim toga, pripremam se za rasprave na sjednicama Sabora, što u klubu, što pojedinačno. Saborski zastupnici kontaktiraju i sa članovima svojih stranaka, pogotovo iz izborne jedinice odakle su i sami došli, te primaju građane. Uz to, veliki broj njih ima i svoje profesionalne karijere tako da, kada je sabornica prazna ne znači da zastupnici nisu došli, nego rade neke druge stvari. Može se dogoditi da su za neku specifičnu točku dnevnog reda zainteresirani samo određeni zastupnici – pojasnio je Bernardić.
Dodao je kako je angažman u Saboru vrlo fleksibilan pa postoje zastupnici koji puno rade, a s druge strane i oni koji ne rade gotovo ništa. Naravno, učenike je zanimalo koliku plaću primaju saborski zastupnici, na što im je Bernardić poprilično iskreno odgovorio kako je njegova plaća oko 15.000 kuna. Pet tisuća, rekao je Bernardić, prima kao asistent na PMF-u, dok razliku od deset tisuća kuna plaća Sabor. Ipak, dodao je, postoje i oni koji su profesionalno zaposleni u Saboru i svu plaću dobivaju u Saboru. Na pitanje učenika tko u hrvatskom parlamentu ima najveću plaću, Bernardić je priznao kako to ne zna točno.
– Najveća plaća bi trebala biti ona predsjednika Sabora, međutim postoji mogućnost da netko, ukoliko je invalid Domovinskog rata, ima određene porezne olakšice i zbog toga na koncu ima veću plaću od Luke Bebića – kazao je Bernardić. Vrlo detaljno, SDP-ovac je učenicima opisao i kako nastaju zakoni, odnosno koji su procesi potrebni da bi se neki zakon usvojio, odnosno odbacio.
Bernardić još u srednjoj školi razmišljao o politici
Učenike je zanimalo i kako se Bernardić odlučio baviti politikom, na što je predsjednik Foruma mladih odgovorio kako ga je na tu odluku ponukalo stanje u Hrvatskoj 1998. godine. Otvoreno im je progovorio o svome djetinjstvu i smrti oca, hrvatskog branitelja, koji je, za razliku od sina, po političkim stavovima bio blizak HSLS-u.
– U stranku sam ušao s 18 godina. Jedan dan sam, još tamo 1998. godine, došao na Iblerov trg, ispunio pristupnicu i pristupio stranci jer sam htio nešto promijeniti i vjerujem da bi se svi trebali truditi i učiniti naše društvo što boljim. Zbog toga se uvijek se trudim razgovarati s mladima i vrlo često se susrećem s učenicima u Saboru jer im želim približiti politiku, želim im pokazati da politika nije bauk. Nije bitno hoćete li se odlučiti za SDP ili neku drugu stranku, koliko je važno da se bavite politikom – istaknuo je Bernardić. Učenik Ivan Krajinović bio je posebno oduševljen onim što je čuo i vidio u Saboru. Na njega je ovaj posjet, priznao je, ostavio veliki utisak, a posebno ga je dojmio njihov domaćin Bernardić.
– U ovako mladog zastupnika polažem velike nade. Vjerujem da bi mogao dogurati do najviših pozicija – zaključio je Krajinović i dodao kako je SDP-ov Bernardić jedan od političara koji bi mogao biti uzor hrvatskoj mladeži. Ipak, otkrio nam je Ivan, on se ne bi volio jednoga dana baviti politikom.
Među učenicima i brončani s državnog natjecanja
– Politika nije za mene. Nadam se da ću za deset godina biti menadžer – otkrio nam je Ivan Krajinović, učenik II. E razreda. Politikom se ne planira baviti ni Nikola Igrc, učenik Industrijske strojarske škole, II. B razreda, koji je osvojio brončanu medalju na državnom natjecanju iz tokarenja. Za razliku od Ivana i mnogih mladih u Hrvatskoj, Nikola ne sanja o menadžerskoj karijeri, već se u daljnjem životu planira baviti strukom za koju se danas i školuje.
– Na državnom natjecanju u Novoj Gradiški bilo je super. Moram priznati da sam jako sretan zbog svog uspjeha jer se planiram baviti svojom strukom. Jednog dana planiram raditi na CNC tokarilici – rekao nam je skromni Igrc. Sudeći po ovim dečkima i, kako smo već naveli, nekolicini djevojaka, Hrvatska se ne mora brinuti što na mladima svijet ostaje, na što je najvjerojatnije najponosniji Nenad Pavlinić, ravnatelj Industrijske strojarske škole. I ravnatelj je, zajedno sa svojim učenicima, posjetio Sabor jer vjeruje da se učenike mora poticati na razne aktivnosti.
Industrijsko-strojarska škola sudjeluje u brojnim projektima
– Naša se škola prilagođava nastavnom planu i programu Europske unije, jednako kao i što je kurikulum škole prilagođen nacionalnom kurikulumu. Trudimo se prikazati obrtnička zanimanja kroz prezentacije i suradnju s obrtničkom komorom. Jednako tako, trudimo se prezentirati značaj obrtničkih zanimanja u obrtničkom i malom poduzetništvu i to kroz razne aktivnosti. Između ostalog, pokušavamo se natjecati za bespovratna sredstva EU kroz pristupne fondove EU. Do sada smo sudjelovali u projektima CARDS 2003. i ‘Leonardo da Vinci’, odakle pokušavamo dobiti bespovratna sredstva koja se dodjeljuju za strukovne škole u cilju opremanja škole. Međutim, ono što je najvažnije, škola se kroz iniciranje novih programa zalaže za učenike višeg bodovnog ranga, koji bi mogli odgovoriti zahtjevima tržišta i prilagoditi se strukama CNC tehnologija, kompjuterskih tehnologija i elektroničkih sustava – istaknuo je ravnatelj Pavlinić.
Fotografije učenika Industrijsko-strojarske škole pogledajte OVDJE.